Лізе у душу: як COVID-19 підриває психічне здоров'я українців

Зоряна Круль
8 лютого, 2021 понедiлок
12:14

Уже в перший місяць пандемії стало зрозуміло: SARS-CoV-2 володіє вираженою нейротропністю (вибірково діє на нервову тканину) і нейротоксичністю (через це й викликає раптовому втрату нюху, головний біль, безсоння, а також когнітивні порушення, у тому числі погіршення пам'яті і зниження розумової працездатності).

Вже незабаром медики, які займалися лікуванням "ковідних" хворих, дійшли висновку - реабілітації після перенесеного COVID-19 потребують навіть ті, хто переніс хворобу у легкій формі. Астенія, головний біль, слабкість, задишка, підвищена пітливість і пригнічений настрій (т. зв. "постковідний синдром") можуть ще довго погіршувати якість життя людини. Крім того, коронавірус, як з'ясувалося, може ще й негативно впливати на психічне здоров'я. Впродовж наступних трьох місяців після встановлення діагнозу психічні розлади виявляють у понад 18% хворих, з них у майже 6% - діагностують їх вперше. Це підтверджують результати досліджень вчених з Оксфордського університету, опубліковані у The Lancet, одному з найбільш авторитетних медичних журналів світу.

Як розповіла "Еспресо.Захід" лікар-психіатр з 30-річним стажем, в. о. керівника Центру психічного здоров'я при Шпиталі ім. Митрополита А. Шептицького, психотерапевт Реабілітаційної програми для постковідних пацієнтів COVчег Олена Ворона, відновлення після перенесеного COVID-19 може затягнутися і на пів року, і на рік. І чим важчим був перебіг захворювання, тим довше буде відновлюватися організм.

Фото надала Олена Ворона

"У рамках нашої Програми з такими пацієнтами працюють терапевт і реабілітолог, яка проводить дихальну гімнастику - вчить "розробляти" легені, адже одним із типових ускладнень коронавірусної хвороби є фіброз легень. Я своєю чергою долучаюся до реабілітації, коли у людини є депресивні або тривожні розлади, порушення пам'яті", - каже пані Олена.   

"Якщо у людини під час хвороби були ознаки дихальної недостатності, задишка, то може з'явитися страх смерті, страх задихнутися"

SARS-CoV-2 є нейротоксичним, як і всі віруси. Не обов'язково перенести COVID-19, щоб мати різні ускладнення – менінгіт (запалення захисних оболонок мозку), енцефаліт (запалення головного мозку) тощо. Можна перенести й грип.

"Чим грип відрізняється від застуди? При грипі болить голова, ломить суглоби, спину, все тіло. Подібні скарги мають і хворі на COVID-19: біль у спині, головний біль, а ще - слабкість. Людина навіть якщо не хоче, то мусить дотримуватися ліжкового режиму. А втомлюється, прогулявшись від кімнати до кухні. Це все є наслідком сильної інтоксикації організму. Звісно, кожна імунна система по-різному реагує на вірус. У когось – температура висока, у когось залишається у межах норми. Але прояви інтоксикації – спільні для всіх. Наскільки вираженими будуть і як довго зберігатимуться, залежить від важкості перебігу захворювання, - пояснює фахівець. - Власне, на тлі цієї інтоксикації і можуть виникати стани безсоння або тривоги, яка може переростати у паніку (коли тривога дуже виражена і досягає стану панічних атак). Якщо у людини під час хвороби були ознаки дихальної недостатності, задишка, то може з'явитися страх смерті, страх задихнутися. У більш віддаленому періоді у таких пацієнтів можуть розвиватися депресивні розлади".

Пані Олена консультувала кількох пацієнтів, в яких на фоні сильної інтоксикації виникали короткочасні галюцинаторні розлади.

Це можна пояснити кисневим голодуванням мозку?

"Без сумніву", - каже фахівець. При дихальній недостатності виникає гіпоксія мозку, внаслідок чого його тканини недостатньо насичуються киснем… Важливо, з яким "багажем" ми увійшли у цю хворобу. Ми ж не обстежуємося щомісяця. Тож цілком може статися так, що COVID-19 стане "останньою краплею". Це можна порівняти з тим, як склерозується судинка. Її просвіт є маленьким, але вона ще якось справляється. Проте рано чи пізно настає критичний момент, коли вона повністю закупорюється.

Такі розлади, про які ви згадували, успішно лікуються?

Так, це не є щось критичне. Вже після того, як людина подолає COVID-19, лікар може призначити їй судинорозширювальні препарати і препарати, які "харчують" головний мозок, покращують його когнітивні та інші функції.

Безсоння – це однозначний сигнал, що ваша психіка надто збуджена або виснажується

Людина перехворіла на коронавірус. Які симптоми вказують на те, що її психіка постраждала?

Поява галюцинацій або недоречні висловлювання – у таких випадках необхідно якомога швидше проконсультуватися з психіатром.

Консультація спеціаліста (психолога, психотерапевта або психіатра) необхідна, якщо ви перестали реагувати на навколишню дійсність так, як реагували зазвичай.

Ще один тривожний "дзвіночок" – безсоння. Це – однозначний сигнал, що ваша психіка надто збуджена або виснажується.

Можливо, ви або ваші колеги зауважували: у людей з психічними хворобами COVID-19 має якийсь специфічний перебіг?

Ні, жодної різниці між тим, як хворіють психічно здорові люди і люди з психічними захворюваннями немає.

Можу сказати зі свого попереднього досвіду: у людей з психотичними розладами при приєднанні соматичного захворювання психотичні розлади "стишуються". Організм перебудовується і скеровує ресурси на соматичне захворювання. Тобто коли погіршується соматичний стан, психічний покращується. Гірше COVID-19 переносять люди зі зниженим імунітетом або, навпаки, коли імунна система бурхливо реагує (коли виникає т. зв. "цитокіновий шторм").

У науковій літературі зустрічається таке поняття як "синдром "після інтенсивної терапії", який проявляється зокрема тривожними і депресивними розладами. Чому так відбувається? Чому ці пацієнти стають настільки вразливими?

Почнемо з того, що якщо людина перебувала у палаті інтенсивної терапії, це означає, що у неї був важкий перебіг. Це – перша річ. Друга – коли вона перебуває на апараті штучної вентиляції легень, її організм не насичується киснем у тій мірі, в якій би мав. Дуже часто ці люди перебувають без свідомості.

Ми консультували пацієнтку, яка після перебування у реанімації була підключена до оксигенатора (у неї була уражена велика площа легень). Жінка казала, що не хоче такого життя. Нам довелося довго пояснювати, що все так не буде, що з часом це зміниться. Просто зараз такий період.

У багатьох людей ще до COVID-19 є субдепресивні розлади, які після перенесеного захворювання стають більш вираженими.

Які ознаки депресії? Часто навіть близькі пацієнтів їх ігнорують. Мовляв, з часом це мине. Не лежатиме ж людина пів року у ліжку.

При депресії всі сфери життя будуть пригніченими або не такими виразними, як були тоді, коли ми були здоровими. Людина починає менше контактувати з іншими. Можливо, навіть ізолюватися від інших. Це може супроводжуватися розладами харчування ("я не хочу їсти") або, навпаки, коли тривожний компонент високий, у людини виникає підвищене бажання щось з'їсти (їжа впливає на ендорфінові рецептори, даруючи відчуття задоволення). При глибокій депресії людина навідріз відмовляється від їжі. Виникають розлади сну. Світ втрачає звичні барви ("мене не радує те, що радувало раніше", "я вже не будую планів на майбутнє", "живу спогадами з минулого, "прокручуючи" у голові ті чи інші ситуації").

Про депресивний розлад можемо говорити, якщо такий стан триває не один день (бо кожен з нас може не мати настрою – не можемо радіти, коли у нас є якісь проблеми), а довше двох тижнів, без покращення і видимої на те причини. Легковажити цим не можна – необхідно негайно звернутися до фахівця.

Люди з манією привертають до себе увагу, бо вони "всюди" і їх "багато": набридають, створюють проблеми. Відповідно, їх швидше намагаються відвести до когось, хто би дав раду з їх станом. Депресивні люди - непомітні. Вони лежать у ліжку і ні з ким не контактують. І так – з дня у день.

Якщо людина до COVID-19 мала субдепресивність або переживала складний період у житті, то є ризик, що після хвороби у неї може виникнути депресія. Можливо, якби не COVID-19,  людина ще якось із цим справлялася б, але хвороба виснажила її нервову систему.

Чому коронавірусна інфекція викликає втрату нюху і чи є шанси, що нюх відновиться?

Вірус, який викликає COVID-19, як уже згадувалося, є нейротоксичним. Атакує також і нюхові рецептори, які втрачають здатність розпізнавати запахи. На їх відновлення потрібен час: інтоксикація спаде і вони поступово відновляться. Сприяють відновленню вітаміни групи В і те, чим "харчуємо" головний мозок. Йдеться про специфічні препарати, які допоможуть відновити провідність та чутливість. 

"У молодої пацієнтки панічні атаки виникли після перегляду репортажів з Італії про колони військових вантажівок, які перевозили домовини з померлими від COVID-19. Жінка замкнулася у собі, боялася виходити з дому"

Читала, що коронавірус може навіть спровокувати обсесивно-компульсивний розлад. Чи це перебільшення? ОКР, як і біполярний розлад, став "модним" діагнозом.

Якщо людина спокійно жила, але пережила ряд психотравмуючий ситуацій і нервові механізми у неї виснажені, у неї й справді може виникнути ОКР. До голови їй приходитимуть одні й ті ж нав’язливі думки ("я мушу щось робити – складати одяг у шафі, мити посуд, руки"). Це - наслідок виснаження нервової системи вірусом і пережитого чогось перед цим. З психотерапевтичної точки зору, ОКР часто є захисним механізмом, який "зв’язує" тривогу через певні ритуали. Коли тривоги забагато, коли її рівень піднімається, тоді може виникати ця нав’язливість, яка цю тривогу знижує.   

Якщо людина думає так: "Аби чогось не трапилося, мушу виконати певний набір дій (порахувати, наприклад, до п’яти чи двадцяти)", це означає, що людина щиро вірить у те, що цей ритуал допоможе їй уникнути неприємностей і тоді вона справді буде менше тривожитися.

Зауважте: коли ми переживаємо, у нас можуть тремтіти руки й ноги. Так наш організм "скидає" надмір тривоги. Це як з температурою тіла – якщо вона піднімається, це означає, що організм бореться з вірусами й бактеріями. Тобто це також такий захисний механізм.

Джерело: National Council on Aging

Деякі дослідження вказують на те, що після перенесених захворювань може розвиватися посттравматичний стресовий розлад. COVID-19, напевно, не виняток?

З позиції травмотерапевта, можу чітко сказати, що травматичність події для кожного з нас є дуже індивідуальною. Тобто подія є травматичною настільки, наскільки травматично переживає її людина. Для когось, щоб отримати ПТСР, потрібно бути в епіцентрі подій – активним учасником або свідком, а для когось – достатньо прочитати про це у газеті.

Консультувала молоду пацієнтку, в якої після перегляду репортажів з Італії про колони військових вантажівок, які перевозили домовини з померлими від COVID-19, виникли панічні атаки. Пацієнтка замкнулася у собі, боялася виходити з дому…

Часто люди знецінюють біль інших людей. Мовляв, що ти таке пережив? Ну, полежав трохи у лікарні. Головне – що живий!

Можливо, це – не зовсім знецінювання, а спроба нагадати, що буває по-різному, що могло би бути набагато гірше. Але люди, які переживають цей біль, вони з цим не погоджуються. Хто б що не говорив, їм це болить. 

"Є частина більш тривожних людей, які по 10 разів на день митимуть підлогу. А хтось буде заперечувати навіть саме існування вірусу. Проте це також їх спосіб подолати тривогу"

Частина людей панічно боїться коронавірусу. Частина вже адаптувалася - не втрачає пильності, але спокійно реагує на повідомлення про нову кількість померлих за добу. Частина продовжує заперечувати існування загрози – навіть маючи у своєму оточенні тих, хто вже перехворів. Це такий психологічний захист?

Усі ми різні. Не можемо реагувати однаково і не реагуємо. Є частина більш тривожних людей, які по 10 разів на день митимуть підлогу, хоча це немає жодного сенсу. А хтось буде заперечувати навіть саме існування вірусу. Проте це також їх спосіб подолати цю тривогу. У різних ситуаціях ми будемо використовувати ті самі механізми. Тобто як людина зараз реагує на пандемію, так вона реагуватиме і на інші загрозливі речі.

Нещодавно їхала у тролейбусі. Поряд сіла жінка і почала кашляти. Я побачила, що вона – без маски і зробила їй зауваження, на що жінка відповіла: "Мені байдуже. Мене це не бере". Як порадите реагувати у таких ситуаціях?

Моє почуття безпеки сказало би мені, що краще триматися на відстані. А переконувати пасажирку, що їздити у час пандемії у громадському транспорті без маски - чи це моє завдання? Запитати "Пані, а де Ваша маска?" можна, бо по-різному буває. Людина, поспішаючи, могла забути її вдома. Але якщо людина має тверде переконання, що її коронавірус "не бере", напевно, за одну поїздку у тролейбусі я її не переконаю. Тут важливо вберегти себе. Не обов’язково, щоб така людина кашляла. Вона може не мати клінічних проявів, але бути носієм. Тож дотримуйтеся дистанції.

Це всюди так? Чи це тільки українці такі бунтівні – сприймають вимогу носити маски мало не як посягання на власну свободу?

Це загалом властиво людській природі. За кордоном з цим легко справляються за допомогою системи штрафів. Там ніхто ні з ким не бавиться. Ви можете погоджуватися або не погоджуватися з правилами, але ви їх дотримуєтеся. Якщо не дотримуєтеся, вас оштрафують.

Від початку пандемії зросла кількість людей з панічними атаками. Частина дуже важко переживає втрату рідних чи близьких. Один з моїх знайомих розповідав, що не вірив в існування цієї хвороби, поки не захворів сам, не захворіла його сім'я, а потім – і батьки. Батько помер. Чоловік відчував провину: "Можливо, якби я не легковажив і не приніс цей вірус до батьків, батько не помер би".

Джерело: My mental health

Через COVID-19 люди втрачають не тільки здоров'я, а й роботу. Ніхто не знає, що буде завтра. А економісти лякають нас новою "Великою депресією"…

Зараз ми живемо у період великої невизначеності у світі. Фірми закриваються, люди потрапляють під скорочення. Коли ви втратили роботу, а шанси, що ви її знайдете – невеликі, це не додає оптимізму. До цього додається безпрецедентна соціальна ізоляція. Наслідки ми ще будемо бачити, адже пандемія ще не закінчилася.

Чи можна стверджувати, що вона викличе сплеск самогубств у світі?

Я би не поспішала говорити про такі речі. Суїциди були завжди. Чи зросла їх кількість через пандемію, а якщо й зросла – то тільки через саме захворювання, чи й через економічну кризу? Це складно буде пояснити, адже будемо бачити лише голі цифри.

"Як ми ще реагуємо на стрес? Підвищенням тиску, тахікардією. Можемо роками лікувати артеріальну гіпертензію, а, можливо, нам потрібна психотерапія і заспокійливі засоби"

Як довго потрібно працювати над відновленням психічного здоров'я, яке постраждало внаслідок перенесеного COVID-19?

Все залежить від конкретного випадку і психотерапевтичних технік, які застосовує фахівець. Зазвичай, щоб настало покращення, достатньо 4-5 зустрічей. Що пропрацювати пласт проблем, потрібно 10-15 зустрічей. Однозначно, у процесі терапії людина відчує полегшення, але не факт, що за якийсь період часу не виникнуть нові проблеми (адже ми не живемо у стерильному суспільстві), не назбирається знову критична маса стресових факторів. Тому крім консультації психотерапевта, необхідно зміцнювати нервову систему всіма доступними методами. А це - достатній сон, харчування, фізичні навантаження, свіже повітря, сонце (вітамін D) тощо. Якщо наш організм не справляється, йому потрібно допомогти.

Бо потім можуть виникнути соматичні захворювання?

Стресове навантаження ми відчуваємо всім тілом. У діток стрес "сидить" у животі. Дитина не скаже, що боїться. Вона скаже, що у неї болить животик. І це – правда. Наш шлунок, кишківник, підшлункова сильно реагують на стрес. Тому можемо говорити про те, що стрес сильно впливає на психосоматичний стан. Як ми ще реагуємо на стрес? Підвищенням тиску, тахікардією. Можемо роками лікувати артеріальну гіпертензію, а, можливо, нам потрібна психотерапія і заспокійливі засоби.

Людина є триєдиною - душа, дух і тіло. Якщо страждає душа, буде боліти й тіло. Якщо щось не так із тілом, буде боліти душа. Якщо ви йдете до психолога, психотерапевта чи психіатра, це означає, що ви хочете себе зцілити. Не якусь частину себе. Трапляється, що людина 2-3 роки ходить по лікарях, витрачає тисячі на обстеження, а потім потрапляє на прийом до психотерапевта і через 1-3 місяці відчуває значне полегшення. Запитує: "Боже, чому я не прийшов до вас раніше?" І сама ж відповідає: "Бо боявся, що люди скажуть, що у мене не все гаразд з головою". Але "психо" – це не тільки голова, це - тонша матерія.   

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

 

Читайте також:
Михайло Волинець
14 вересня, 2021 вiвторок
"Камельчук підставив міністра енергетики", – Михайло Волинець про скандал на "Львіввугіллі"
17 вересня, 2021 п'ятниця
Заступника червоноградського мера підозрюють у розтраті майже 174 тис. грн
коронавірус
Автор Зоряна Круль
17 вересня, 2021 п'ятниця
"Коронавірус поводиться в нашому організмі, як некультурне товариство на забаві", – професор медицини
Львів
+12
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.59
  Купівля 26.59
  Продаж 26.83
 • EUR
  Купівля 31.19
  Продаж 31.58
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
18 вересня
11:18
Оксана Франко
Померла професорка ЛНУ Оксана Франко
10:50
електроенергія
Через негоду на Львівщині без електрики залишилася майже сотня населених пунктів
10:23
ФК "Рух"
"Рух" поступився "Десні" на останній хвилині матчу у Чернігові
09:55
коронавірус
На Львівщині за добу коронавірус підхопили ще майже 600 людей: звідки хворі
09:28
Донбас
На Донбасі поранили двох українських захисників
09:00
дощ
Дощі та грози: погода на Львівщині 18 вересня
08:39
договір
Закон "про інвестнянь" порушує конкурентність – НАЗК
2021, п'ятниця
17 вересня
21:05
акценти
Фільм про Грицька Чубая та освячення стіни пам’яті, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:41
суд, вирок
Захворів другий адвокат: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
20:22
ремонт моста
На дорозі Мшанець – Стрілки ремонтують міст, який зруйнувала повінь ще у 2008 році
20:08
Lesya Romanyuk
Львів’янка перемогла у всеукраїнському конкурсі флористів
19:48
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": чи випадкова загибель Чорновола та про що перешіптувалися Арахамія та Коломойський
19:33
вакцина
Львів лідирує за кількістю охочих вакцинуватись від коронавірусу – опитування
19:13
Осачук
Чернівецька райрада висловила недовіру голові ОДА Сергію Осачуку
18:47
відпочинок, Греція
Названо найпопулярніші напрямки відпочинку українців цього літа. Всі вони доступні зі Львова
18:27
Таран презентація
Як соцмережі впливають на результати виборів: Віктор Таран розкрив секрети
18:05
Епіфаній і Максимко
Уже друга дитина з Тернопільщини виграла у лотерею ліки від СМА після благословення Митрополита Епіфанія
17:50
Стіна пам'яті
На місці колишньої комуністичної тюрми у Львові освятили стіну пам’яті
17:35
Олена Вовк-Ензим
"Фантастика", – Олена Вовк розповіла про різницю між запуском заводів в Україні та Литві
17:19
Телепроєкт Чубай. Говорити знову
У Львові представили повну версію фільму "Чубай. Говорити знову"
17:15
вантажівка "Оселі"
"Оселя" запустила проєкт на Спільнокошті, щоб придбати ще одну автівку
17:00
СБУ затримання, хабар
Чиновники держпідприємства на Львівщині "заробляли", здаючи в оренду спецтехніку
16:50
На Львівщині цілу ніч шукали грибника
16:37
Дзюдоїстки зі Львівщини вибороли дві "бронзи" на національному чемпіонаті
16:22
садівництво
Дім-сад-город: як львів’янка намагається подружити містян з природою
16:08
УГКЦ Василія_молодіж центр_Пасічна Зелена.
У Львові збудують молодіжний центр при храмі УГКЦ
15:53
Ярослав Гнесь
Помер прикарпатський журналіст і телеведучий Ярослав Гнесь
15:38
горіхи, ДФС
"Нагріли" понад 250 млн грн на горіхах: ділки з Буковини постануть перед судом
15:25
Надія Медецька
Учителька, яка голодувала на Тернопільщині, потрапила до лікарні
15:08
Заступника червоноградського мера підозрюють у розтраті майже 174 тис. грн
14:55
Петро Адамик
"Львівська міськрада не може позбавляти громаду Винників права звертатися в суд", – Адамик
14:40
рейтинг
Рейтинг міст: чим найбільше незадоволені львів'яни
14:23
У Львові іноземець вербував дівчат для сексуальної експлуатації за кордоном
14:10
потяг-пенсіонер
На Волині пенсіонер кинувся під потяг
13:55
Сергій Фурса
"Закон про деолігархізацію нагадує "палицю" для олігархів, які не підпорядковані Зеленському", − банкір Сергій Фурса
13:40
Ярослав Стень
"Ходити в дорогий ресторан треба тоді, коли ситий", – сценарист зі Львівщини про якісне українське кіно
13:37
Максим Крипак
Зеленський надав звання Героя України найтитулованішому спортсмену Паралімпіади-2020
13:22
Океан Ельзи
Через концерт "Океану Ельзи" у Львові перекриють вулиці і змінять маршрути тролейбусів
13:10
Інтерв’ю
коронавірус
"Коронавірус поводиться в нашому організмі, як некультурне товариство на забаві", – професор медицини
12:53
Тіло загиблого в ООС Дем'яна Даниліва зустріли в рідному селі
Більше новин