Нема лічильника – не буде газу

Чи справді тисячі сімей відключать від газопостачання з нового року? Встановити прилад обліку – обов'язок газорозподільної компанії, а не населення.

З 1 січня 2021 року в Україні заборонено постачати газ споживачам, у яких немає лічильника. Це передбачено законом "Про забезпечення комерційного обліку газу". Як пояснили "Еспресо.Захід" у пресслужбі АТ "Львівгаз", жодних змін до цього закону не внесли, отже, норма залишається чинною.

Закон "Про забезпечення комерційного обліку газу" чинний уже майже десять років. У ньому встановлені чіткі терміни встановлення лічильників. Споживачі, які використовують газ комплексно (приготування їжі, підігрів води й опалення), мали бути повністю забезпечені лічильниками ще до 2012 року! Ті, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води, – до 1 січня 2016-го. А ті, хто використовує газ лише для приготування їжі, – до 1 січня 2021 року. Цей же закон передбачає, що "з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу – фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу". Споживачі можуть встановити лічильники за власний рахунок з подальшою компенсацією їх вартості. Тобто те, що на Львівщині досі налічується понад 50 тисяч споживачів без лічильників, це недопрацювання саме облгазу. Але покараними можуть виявитись саме сім'ї, яким з 1 січня можуть просто припинити подачу газу.

Щоб зменшити витрати на встановлення лічильників, облгази погодили з Національної комісією з регулювання енергетики встановлення загальнобудинкових лічильників. Утім, якщо споживач хоче мати індивідуальний лічильник, може його встановити, навіть якщо вже є загальнобудинковий. Більше того, такий лічильник теж мала би встановити саме газорозподільна компанія. Роз'яснення щодо цього виніс Верховний Суд України ще у 2018 році.

Відповідно до постанови Верховного Суду, "обов’язок встановити індивідуальні прилади обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем, який належить до такої категорії споживачів природного газу, як населення, покладено на газорозподільні організації"."Покладання такого обов’язку на споживачів є неправомірним", – йдеться у постанові.

"Усі ці заяви про припинення газопостачання – це швидше залякування споживачів з боку газопостачальних компаній, – каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – Так, є закон, який каже, що не можна постачати газ, якщо нема лічильника. Але є й інший закон, який забороняє відключати споживачів від комунальних послуг просто так. Має бути рішення суду, виконавчої служби. А на підставі чого? Де порушення з боку споживача? Зрештою, ви маєте право не пускати в помешкання будь-кого без спеціального судового припису".

Щодо заяви облгазів про те, що багато споживачів залишились без лічильника, бо не хотіли його встановлювати, то це маніпуляція. Відмова – це письмова заява про відмову з боку споживача. Немає заяви – нема доказу, що споживач сам відмовився. Швидше, йому навіть не пропонували встановити лічильник. "Що б там не розповідали в облгазах про те, що споживачі не хочуть встановлювати лічильники через занижені норми споживання, по факту середнє споживання газу в квартирі без газової колонки 3-4 кубометри на місяць, – каже Олег Попенко. – Нинішня норма споживання газу, встановлена Кабінетом міністрів, – понад 6 кубометрів на особу. Фактично норма на особу вже перевищує середнє споживання по помешканню. Тому саме газорозподільчим компаніям вигідно, аби лічильників не було. Вони через своїх лобістів вимагають підвищення норм споживання, а наймані експерти розповідають, що середньостатистична сім'я споживає понад сім кубометрів на особу. Для них це додатковий заробіток".

У тому, що облгаз не надто зацікавлений у встановленні лічильника, свого часу переконалась на власному досвіді. У той час, коли споживачам, які мають лише газову плиту, вже мали б встановлювати лічильники безоплатно (із 2016 року), ми звернулись до облгазу. Зрозумівши, що встановлювати індивідуальний лічильник нам ніхто не планує, а загальнобудинковий не вигідно (у нас зареєстровано більше осіб, ніж насправді проживає), вирішили купити за власний рахунок. В результаті, встановлення нам обійшлося у понад чотири тисячі гривень, з яких вартість лічильника – 1200. Решта – послуги облгазу за встановлення. Тобто за те, що вони повинні робити безплатно, нараховують чималу плату. Але погодьтеся, для сім'ї пенсіонерів це доволі значна сума. І все для чого? Аби компанія могла порахувати, скільки насправді газу вона вам продає. А тепер ще й споживачі виявились заручниками ситуації.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал