"Не бояться пострілів і можуть лазити по дахах". Волинський кінолог поставить 16 собак прикордонникам у Великі Мости

У приватному розпліднику Миколи Пилипчука майже вісім десятків вівчарок.

Кінологічний навчальний центр Державної прикордонної служби України провів тендер на закупівлю собак на загальну суму 212 тисяч гривень. Прикордонники придбали чотири німецькі та одинадцять бельгійських вівчарок у волинського кінолога Миколи Пилипчука. Повідомлення про закупівлю розміщене на майданчику Prozorro, передає "Еспресо.Захід".

Кінологічний центр у Великих Мостах закуповує собак у Миколи Пилипчука не вперше. Волинський кінолог має один з найбільших приватних розплідників службових собак в Україні, тож його вівчарки служать на кордоні та у військових частинах по всій країні. За собаками у Kremin Dog (розплідник знаходиться у селі Кременець Волинської області) приїжджають навіть з-за кордону. Чоловік зізнається, що захоплювався собаками ще з дитинства, мріяв служити в армії саме з собакою. Військовим не став, але отримав освіту кінолога, а з часом і сам почав розводити собак.

"У мене тепер близько вісімдесят собак різного віку, з них двадцять сук. Щодо собак, які я маю поставити у Великі Мости, то це мають бути соціалізовані вівчарки від восьми місяців до двох років. Соціалізовані – означає, що вони можуть працювати з людиною. Не бояться пострілів, різких звуків, – розповідає "Еспресо.Захід" Микола Пилипчук. – Звичайно, повноцінну підготовку вони проходитимуть уже в Кінологічному центрі. Але тут ми теж їх тренуємо. Наприклад, маємо пневматичний пістолет, тож привчаємо не боятись пострілів. Вмикаємо музику, створюємо різні шуми, привчаємо не боятись автомобілів: собака має виконувати команду і ні на що не відволікатись".

Уже в розпліднику визначають, яка собака до чого краще надається. Агресивніші краще підходять для переслідування злочинців, спокійніших краще тренувати на пошук наркотиків чи вибухівки.

За словами Миколи Пилипчука, нині великий попит саме на бельгійських вівчарок малінуа. Вони руді з чорними мордами – схожі на шакалів. Це порівняно нова порода службових собак. Вони спритніші за німецьких вівчарок, краще стрибають та витримують більші навантаження.

"У нас бувають собаки, які стрибають у висоту на 2-2,5 метра, можуть залізти на дерево, спокійно лазять по дахах, – каже Микола Пилипчук. – Німецькі вівчарки є службового і виставкового розведення. Вівчарка виставкового розведення – то такий собі комісар Рекс: вони більш руді, мають опущену задню частину. Такі собаки краще підходять для дому. Ми ж розводимо німецьких вівчарок службової лінії. У них пряміша спина, вони можуть бути чорні або чорно-підпалі. Службові не такі красиві, як виставкові, але вони витриваліші. Є ще східноєвропейські вівчарки. Вони зліші й добре надаються для затримання злочинців. Але вдома таку собаку тримати не варто".

Втім, незалежно від породи кожна собака має свій характер, до неї треба знайти підхід. Тож якщо пес відмовляється виконувати команди, дуже часто проблема у людині, яка з ним працює.

"Буває, у нас собака проходить усі тести, ми його відправляємо замовникам, а там з ним виникають проблеми. Тоді собаку повертають до нас на додаткову підготовку. Найчастіше ж виявляється, що собака не зійшовся характером з кінологом. Поміняли людину – і той самий пес стає "шовковим", – розповідає пан Микола. – Найбільше проблем із замовниками-арабами. Вони хочуть собак, які слухаються всіх. Тобто хто вивів пса з вольєра, того він і має слухатись. Але є вівчарки-однолюби. Вони звикають до однієї людини і нікого іншого слухатись не хочуть. Такі собаки не будуть сьогодні виконувати команди когось одного, а завтра іншого".

Для того, щоб військовий спрацювався зі своїм чотириногим напарником, у Кінологічному центрі у Великих Мостах вони разом проходять навчання півроку. Якщо собаку тренують відповідно до її спеціалізації, то прикордонник, який з нею працюватиме, вивчає зоопсихологію та основи медицини. Адже у випадку, якщо під час завдання собака отримає поранення, його напарник має вміти надати йому першу допомогу.

У Кінологічному центрі у Великих Мостах є також власний розплідник. Тут цуценят починають активно тренувати уже з чотиримісячного віку.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.