Еспресо. Захід

Незручні теми

Таміла Гончаренко
22 листопада, 2020 неділя
15:58

Про алкогольну, наркотичну та ігрову залежності.

Як і все в цьому житті, вона починається з малого. Спочатку залежність не помічають, далі роблять вигляд, що її нема. Коли руйнівна сила не просто ламає, а знищує, аж тоді починають шукати шляхи подолання. В наш час просять порад у групах соцмереж.

Порадьте, що робити... У знайомого серйозна залежність від азартних ігор (автоматів, комп'ютерів). Програв не одну сотню тисяч, сім'я віддала всі борги, а він знову купу грошей програв.

Порадьте, будь ласка! Дитині 3 місяці, чоловік п'є вже рік, майже нічого не допомагає, живемо в селі, маємо господарство. Продав зерно і поїхав в місто, кожен день телефонує, проситься назад, але завжди п'яний. Я сама з дитиною. Підкажіть, чи можуть розлучити нас, і може, якийсь інший вихід є. Бо так жити не можу.

Шановна спільното! Дуже потребую ваших порад та обміну досвідом стосовно такого питання:чи можливо назавжди вилікувати наркомана з великим стажем, якому вже не раз давала шанс його сім'я?

Розібратися у незручній темі допоможе психотерапевт, лікар-нарколог Тетяна Павлусів.

 

Чому люди стають залежними?

 

Звісно, є перелік передумов, але сказати точно не завжди можна. Наприклад, серед причин алкоголізму сина є те, що його батьки вживають, але скільки є сімей, де батьки зловживають, а діти ведуть здоровий, тверезий спосіб життя. Часто це сукупність причин, які призвели до того, що людина стала залежною. Наше завдання – втримати тверезість. Щоб знайти причину, потрібно багато годин психотерапії. Інколи навіть причин не треба знати. Приміром, якщо травма дитинства, а психіка знайшла механізм, щоб про все це забути. Тепер психіка стала нестійкою, тож, знайшовши першопричину, можна спровокувати новий зрив.

Залежними стають не просто так, залежність це завжди наслідок чогось. Зазвичай, це якісь травмуючі події в житті. Якщо говоримо про алкоголь, то спочатку п'ється, бо щось відбувається, а потім вже щось відбувається через випивку. Шукати причину може бути небезпечно. Якщо є тверезі залежні, які хочуть знати причину, то її шукати можна вже після 3-5 років життя, вільного від залежності, тверезого життя.

Як подолати проблеми?

Самотужки майже неможливо, бо залежність – це сімейна хвороба, яка, як вірус, вражає всіх. А коли сам хворієш, важко побачити, що відбувається навколо. Треба не замовчувати і звернутися по допомогу, це завжди перший крок. Важливо для родичів зрозуміти свою міру впливу, що насправді є межею. Вони не можуть все контролювати. Людина сама вибирає шлях тверезості. Коли насправді захоче бути тверезою, тоді шукаємо методи, щоб все це організувати. Бажання членів сім'ї може бути першим поштовхом, бо спочатку у залежного є стадія заперечення. І самому дуже важко знайти ось це бажання. Тому велику роль відіграють родичі, які дізнаються про хворобу, механізми. Лише коли вони обізнані та розуміють, що насправді відбувається із їхнім сином, братом, татом, тоді можуть ефективніше впливати. А не йти, як танки на амбразуру. Сім'я – як годинниковий механізм. Крутиться одна шестерня, інша, а щось злітає, то розвалюється вся система.

Процес подолання залежності довгий і залежить від конкретної людини. У кожної залежності свої особливості. А загалом, це як їхати по дорозі, якої ти не знаєш, а особливо по нашій українській, десь в далекому районі. Пробуєш знайти дорогу, об'їхати ямки, шукаємо обхідні шляхи. Залежить і від того, коли звертаються. Якщо великий термін, то щоб все змінити потрібно більше зусиль, підтримки, ресурсу. У нас звикли кричати “Візьми себе в руки”, “Перестань!”, а якби це було так легко, то не мали б такої кількості залежних.

Як жити із залежними?

Насамперед потурбуватися про свій емоційний стан. Була на прийомі жінка, коли запитала про її настрій, вона каже: “Не знаю. Прийду додому подивлюся п'яний чоловік чи тверезий, тоді буду розуміти, який у мене настрій”. Але це неправильно! Це жити життям когось іншого. Рідко коли залежний емоційно прив'язаний до пляшки чи шприца, а їхні родичі завжди емоційно прив'язані до того, хто вживає. І з ними терапія ще довша, триваліша, емоційніша, саме у родичів.

Якщо допомагати залежному і він повертається в ті самі умови, то 75 відсотків зривів через незнання і нерозуміння родичів. Вони можуть дати поштовх до зриву, самі того не усвідомлюючи. Але людина, в тверезості, має інформацію про зриви та емоційний стан, тому звинувачувати родичів не варто. Найефективніший метод – одночасна допомога залежному і родичам.

Як не зірватися?

Спочатку емоційний зрив, а потім фізичний. Є просте правило: тверезими стають не наймудріші, а дисципліновані. Є цілі заняття з профілактики зриву, якщо дотримуватися рекомендацій – не зірвешся.

Чи більше стало людей із різного роду залежностями під час карантину?

Не можу сказати, що під час карантину їх збільшилося чи зменшилося. Вважаю, що карантин тут ні до чого, радше: чи вмію я адекватно справлятися зі стресом, чи ні.

Залежності різні, а біль родичам причиняє кожна

Вважається, що ігроманія – один із видів залежності, який коригується найважче. Бо в алкогольній і наркозалежностях видно фізичні прояви, а тут ні. Ну, програні гроші, ну, їх можна заробити. В таких залежних погано працює критика. Якщо алкозалежним можна говорити про факт пошкодження печінки, є ймовірність, що можуть задуматися, то ігромана переконати в серйозності проблеми важко. Хоча рідко буває одна ігроманія, зазвичай поєднання залежностей.

Є комплекс заходів, медикаментозні, психологічні методи лікування. Завжди розповідаємо, що таке залежність, які симптоми, що таке тверезість, які будуть етапи. Важливо знати приблизні терміни погіршення стану і що, зазвичай, на 3, 6, 9 місяцях може з'явитися потяг. Коли це відбувається, то ти знаєш, що це не погода погана чи дружина не так глянула, а що в мене може бути вияв тяги. На перших порах дуже важлива інформаційна частина, бо справді поінформований – це озброєний. Також шукаємо ресурси, бо замінити дію речовини неможливо, але можна знайти для себе нові захоплення, зацікавлення. Був клієнт, який займався футболом, під час залежності закинув, а в тверезості відновив. Є той, який нічим не займався, а після відновлення почав розмальовувати ялинкові прикраси. Знайшов щось в собі нове.

Успіхи в такій непростій роботі були?

Звичайно! Це один з головних мотиваторів нашої роботи. Коли бачимо результат старань, вкладеного часу, тоді розуміємо заради чого працюємо. Коли 3 місяці тверезий, рік, 10 років, є ті з якими лише починала працювати. З кожним таким тверезим пацієнтом більше досвіду, який використовуємо в роботі з новими, для прикладу.

На жаль, "незручна тема" ближче, ніж багатьом здається. Ви можете заплющувати очі, не помічати проблеми, але від цього вона нікуди не зникає. З відкритими очима легше знайти вихід із темряви до світла.

Фото Таміли Гончаренко

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
09:49
Оновлено
Львівщину атакували 11 БПЛА і два "кинджали": пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури
09:42
обстріл, ППО
Атака РФ на Хмельниччину: ППО збила три ворожі цілі
09:25
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 29 березня
09:12
енергетики
На Львівщині через негоду знеструмлено 65 населених пунктів
08:52
обстріл, ППО
На Франківщині ворог влучив в об'єкт критичної сфери
08:17
повістка
Суд оштрафував волинянина на 5 тис. грн за ухилення від військового обліку
08:00
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 29 березня, і завтра
07:45
ракета Х-59
Над Буковиною під час тривоги сили ППО збили ворожі ракети
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
21:38
Рівненщина ініціює включити поліську дудку-викрутку до списку культурної спадщини ЮНЕСКО
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
Більше новин