"Ще 2010 року для кінофестивалю "Корона Карпат" не могли знайти й однієї української стрічки, а 2019-го їх було майже 60", – Олег Карпин

З 12 по 15 листопада у Трускавці показуватимуть найкращі нові українські кінострічки.

Фестиваль "Корона Карпат" відбувається щоосені з 2009 року. Проте карантин вніс зміни в плани організаторів. Про особливості цьогорічного дійства для "Еспресо.Захід" розповів генеральний директор та засновник фестивалю Олег Карпин.

Чому Ви наважилися проводити фестиваль наживо?

Ми ще не знаємо остаточно, яким буде фестиваль. Чекаємо на перше листопада і стежимо за ситуацією в Україні. Швидше всього, все буде комбіновано: короткий метр покажемо онлайн, а повний – офлайн. Кінотеатри заповнимо лише на 50 %, так, як вони працюють тепер. У нас не буде помпезних відкриттів-закриттів. Не буде традиційних червоних доріжок. Робимо все скромно.

Тобто фестиваль буде менш масштабним порівняно з попереднім роком?

Ми ще не знаємо, в якій зоні будемо – в "червоній" чи "оранжевій". Це, на жаль, залежить не від нас, а від ситуації з ковідом в Україні. Може бути навіть таке, що 1 листопада дозволять проводити, а, до прикладу, 10-го заборонять. Тобто ми повністю залежимо від ситуації в країні.

Першою стрічкою, яку покажуть на "Короні Карпат", буде "Земля блакитна, наче апельсин" Ірини Цілик. Чому саме вона відкриває кінофестиваль?

Є два моменти. По-перше, вона дуже відома й у неї багато різних нагород з усього світу. Є американські, європейські. Тому хочемо, щоб ще більше людей подивилися її. По-друге, є причина з технічної сторони. Два роки поспіль у нас була така практика, що відкриває кінофестиваль стрічка-переможець, а також її показуємо на закриті. І виходить так, що люди два рази бачать те саме кіно. Тому вирішили, що фільм, якого немає в конкурсній програмі, показати на початку.

Розкажіть про програму, з яких блоків складається вона?

У нас є два традиційні блоки: Національна програма повнометражних фільмів і Національна програма короткометражних фільмів. Також є поділ на дипломні роботи і не дипломні кінороботи. Ще цього року хотіли зробити змагання кіношкіл України, бо є багато університетів, які випускають режисерів, акторів, операторів. Та це поки лише в планах.

За які стрічки з конкурсної програми Ви вболіватимете як глядач?

Я не можу вболівати, не маю права, але стрічки в нас дуже сильні. Вони мають гарні рейтинги. Є фільм "Атлантида", який Україна висуває на "Оскар". Я вболіватиму за всіх.

Щодо фільму Ахтема Сеітаблаєва та Олега Сенцова "Номери”. Чи приїдуть режисери до Трускавця?

Маємо попередню домовленість, що два представники фільму приїдуть. Просимо, щоб це були саме Сенцов та Сеітаблаєв. Попередні роки із запрошеннями було набагато легше. Наперед могли сказати, як буде. Напевне сказати важко, але ми їх запросили і чекаємо.

Що дає перемога на фестивалі?

Чим більше фільм має перемог на різних фестивалях, то йому легше проводити промоцію і покази в кінотеатрах. На таких заходах є професійне журі, яке дає оцінки. А от чому люди їдуть на фестивалі? Для того, щоб отримати визнання професіоналів.

"Корона Карпат"має інклюзивну частину. Якою буде творча зустріч для дітей з порушенням опорно-рухового апарату в Бориславі?

Ми веземо дітям фільм"Фокстер і Макс". Будуть представники цього фільму: знімальна група та актори. Розповідатимуть, як створювали стрічку.

Ви стежите за розвитком кіно із 2009 року. Які зміни відбулися?

2010-го ми не могли знайти хоча б одну українську стрічку, яку можна було б взяти на фестиваль у Трускавець. Їх не було зовсім. Ми дивились фільми 2019-го для відбору й обрали майже 60 стрічок. Ось така динаміка.

Назву фестивалю "Корона Карпат" в контексті 2020-го, можливо, не зовсім однозначно сприймають люди. Чи іронізуєте щодо цього?

Ми сподівалися, що "Корона Карпат" переможе коронавірус і все буде добре. Та, на жаль, коронавірус тримається. Проте віри не втрачаємо.

Нагадаємо, що із 12 по 15 листопада у Трускавці відбудеться дев’ятий міжнародний кінофестиваль "Корона Карпат", на якому визначатимуть найкращу стрічку року. До конкурсної програми повнометражних фільмів увійшли: "Толока", режисер Михайло Іллєнко; "Черкаси", режисер Тимур Ященко; "Наші Котики або Як ми полюбили лопати в умовах обмеженої антитерористичної операції з елементами тимчасового воєнного стану", режисер Володимир Тихий; "Спадок брехні", режисер Адріан Бол; "Фокстер і Макс", режисер Анатолій Матешко; "Чорний ворон", режисер Тарас Ткаченко; "Номери", режисери Олег Сенцов, Ахтем Сеітаблаєв; "Пекельна хоругва", режисер Міша Косторов; "Атлантида", режисер Валентин Васянович; "Забуті", режисер Дар’я Онищенко; "Передчуття", режисер В'ячеслав Криштофович.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.