Еспресо. Захід

"На один мурал витрачаємо приблизно тиждень", – Святослав Владика

Марія Масюк
31 жовтня, 2020 субота
16:22

Розмова з іконописцем, який створює стінописи.

Святослав Владика творить у царині сакрального мистецтва. Він заснував творчу групу SacredUnivers, що розмальовує екстер’єри, та Асоціацію сакрального мистецтва, яка займається інтер’єрами. Також викладає в іконописній школі Українського католицького університету.

З початком карантину митець вирішив створювати монументальний живопис не лише на зовнішніх стінах храмів, а й на фасадах житлових будинків. Так, у Новояворівську з’явився мурал із зображенням Кузьми Скрябіна, а у Львові художник намалював Бориса Возницького, Андрея Шептицького, Василя Сліпака, розписав стіни лікарні швидкої допомоги. Найновішою роботою став стінопис, присвячений Петрові та Ользі Франкам. Святослав Владика розповів для "Еспресо.Захід" про мурали, їхнє значення та особливості створення.

Відкривати маловідомі імена

Робота над останнім моїм муралом про сина Франка почалася з того, що я звернувся до директора Дому Франка Богдана Тихолоза з пропозицією зробити мурал-перформанс на плівці. Я колись зобразив так Володимира Івасюка на місці його смерті у брюховицькому лісі. Коли я втілив задум і намалював Петра Франка, то Богдан сказав, що давно вже мріє про мурал навколо музею. Ця ідея мені сподобалася, й ми почали думати, як реалізувати задумане й знайти ресурси.

Тоді із SacredUnivers ми отримали дуже добру базу фотографій Петра та Ольги Франків, описи всього, чим вони займалися. Важливо зрозуміти ці особистості. Чесно скажу, що для мене Петро Франко був не зовсім відомим. Після того, як ознайомилися з біографією, то вирішили його зобразити в образі сотника, хоча він був дуже різносторонньою людиною. У нього було навіть два запатентовані винаходи! Як на мене, то він несправедливо забутий українцями. Ми з художниками спробували передати його діяльність: Пласт, наука, авіація.

Дружина Петра Франка Ольга, яка також є на муралі, чекала чоловіка все життя, тому це більше мурал родини. Тут малюнок її кулінарної книги. Ольга була фахівчинею в цьому. Чоловік та дружина зображені далеко один від одного, така історія кохання. Їх життя розлучило, тому так і намалювали.

Вибирали цитату серед багатьох, але здалося, що саме ця є дуже характерною для Петра: "Бачити вищу ціль перед своїми очима". Стіна, на якій мурал, складна тому, що вона йде по радіусу, і для митця складно створити образ, який добре сприйматимуть. Та коли підійшов внук Петра Франка і сказав: "Святославе, це мій дід"– це для мене було найважливішим. Так само було і зі Скрябіним, коли прийшла його мама. Дуже переживав, тому що попередні роботи їй не подобалися, а тут вона сказала: "Святославе, дякую. Це Андрій".

Для мене внутрішньо складним є момент добре зобразити й передати сутність характеру героя, бо малюєш конкретну особу і особу впізнавану. Не маєш права схибити. Чим більше досліджуєш, чим більше входиш в життя людини, то краще знаєш, як передати внутрішній світ. Коли малювали Кузьму, то за тиждень він став вже нам другом. Так само і тут. Вже коли я "закінчував" Петра Франка, він став мені близьким.

Цей мурал створювали тиждень. На всі стінописи витрачаємо приблизно такий час. У нас велика група художників, але над конкретним проєктом може працювати два, а може й десять. Це залежить від розмірів роботи, величини муралу. Петра та Ольгу малювали ще двоє художників.

Плівка і спрей

Я не знаю, скільки такі роботи зберігаються точно. Залежить від погоди. Просто не бачив, щоб до мене у Львові таке робили. Колись мій викладач вчив мене і казав: "Якщо хочеш навчитися добре рисувати, то ніколи не шкодуй за тим, що вже нарисував. Вчися затерти те, що ти створив". Тому питання важливості, чи робота довго зберігатиметься, відпадає.

Ця плівка проста, виглядає як харчова, але вона для пакетування матеріалів. Її можна придбати в господарському магазині. Ще потрібні балончики з фарбою і все.

Фото: фейсбук-сторінка Святослава Владики

Де вчитись створювати мурали

Монументальним живописом я і моя команда займаємось вже 15 років. Тільки робили це в інтер'єрах церков. Коли почався карантин, то вийшли назовні, на стіни. Першим монументальним зображенням, яке створили, був Борис Возницький у травні. Тому можна сказати, що це і є те, чим я займаюся професійно.

Наша техніка – це вже питання професійності й доступності матеріалів. Тут не має значення, чи це інтер'єр, чи екстер'єр. У моїй команді працюють художники, які закінчували академії мистецтв. Проте щодо екстер'єрної роботи, то найбільша перешкода – це погода. Ти від неї залежний. Якщо дощ чи вітер, то можуть навіть зірвати фарбу, риштування.

Насправді у Львові монументальне мистецтво не є провідним. Муралами займаються дуже мало професійних художників. Більшість – це люди, які не мають базової освіти. Якщо ж прагнути навчитися, то така можливість, звісно, є. Коли взяти конкретно Львів, то можна йти спочатку в художнє училище, а потім в Академію мистецтв. Звичайно, це довгий шлях, а на стінах може малювати кожен: купуєш балончик і пишеш. Та якщо говоримо про якість, то я рекомендую класичну освіту.

Мистецьке середовище дуже конкурентне. Коли ж ти сам працюєш, починаєш малювати, то може здаватися, що ти просто нереальний художник. Проте коли формуєшся в середовищі митців, то розумієш, де треба ще рости, де треба більше повчитися.

Фото: Четверта студія

Буває, що немає можливості вчитися в Академії мистецтв. Тоді шукайте художників-монументалістів, які вже мають практичний досвід. У них можна також навчитися. Якщо говорити про мої команди, то тут усі з освітою. Без освіти ніхто не приходить, тому що ці роботи не витримуватимуть конкуренції.

Немає школи муралів. Мурал – це стінопис, а стінопис – це монументальне мистецтво, а воно є одним з підрозділів того, чого навчають в Академії мистецтв.

Завжди будуть стіни і митці

До нас дійшло єгипетське мистецтво, де були зображення не тільки в інтер'єрі, а й в екстер'єрі. Історія монументального мистецтва почалася з малюнків на скелях. Тоді стін не було. Неважливо, який буде цивілізаційний стрибок, але завжди будуть стіни і митці, які хотітимуть творити.

Ті мурали, які ми створили, просвітницькі. Вони прив'язують до місця, історії, культури. Для нас головним є відкрити особистість великого українця. Ми займаємося сакральними речами, а сакральне мистецтво – це мистецтво про вічність.

Фото: фейсбук-сторінка Святослава Владики

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
13:12
ФК "Минай"
Ймовірна спроба підкупу гравців "Минаю" перед матчем з "Динамо": УАФ провела службове розслідування
12:58
Командир роти з Прикарпаття за $4 тис. "працевлаштовував" чоловіка до тилової військової частини
12:43
У ТРЦ Рівного встановлять відеоспостереження та рамки-металошукачі
У ТРЦ Рівного встановлять відеоспостереження та рамки-металошукачі: деталі
12:25
ЗСУ, мобілізація
Львівський ТЦК попередив про поширення російської ІПСО
12:10
земля
На Тернопільщині у громадянина РФ суд конфіскував чотири земельні ділянки
11:53
У селі на Прикарпатті демонтували радянську гармату
У селі на Прикарпатті демонтували радянську гармату
11:35
Львівський трамвай
У Львові через площу Ринок тимчасово не курсуватимуть трамваї: коли і чому
11:18
У Львові школярка на електросамокаті збила жінку
У Львові школярка на електросамокаті збила жінку
10:59
На Львівщині у лікарні викрили групу медиків, які "заробляли" на встановленні інвалідності
На Львівщині у лікарні викрили групу медиків, які "заробляли" на встановленні інвалідності
10:44
Олександр Ющенко (Капа)
На фронті загинув головний сержант бригади "Хартія" Олександр Ющенко (Капа)
10:40
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 26 квітня: долар подорожчав на кілька копійок
10:34
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 квітня
10:27
Сергій Мік
Двічі побував на війні: історія залізничника зі Львівщини, який допомагає колегам-ветеранам
10:09
Юрій Карпинець
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель закарпатця Юрія Карпинця
09:52
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 квітня
09:21
родина Гринкевичів
Мотель, автівки преміум-класу й відпочинковий комплекс: яке майно арештували у справі Гринкевичів
08:48
У річці на Львівщині біля дитячо-юнацької спортивної школи виявили мертвого чоловіка
У річці на Львівщині біля спортивної школи виявили мертвого чоловіка
08:30
Леонід Іщук
Помер колишній український футболіст і тренер Леонід Іщук
08:11
евакуаційний потяг
З Донеччини до Волині з травня курсуватимуть евакуаційні поїзди: деталі
07:53
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 квітня, і завтра
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
Більше новин