"Він змінював світ" у Львові

У Музеї історії релігії – дуже цікава виставка, присвячена 100-річчю святого Івана Павла ІІ.

Великий плоский червоний кардинальський капелюх з широкими крисами (з якого по боках звисають по 15 китиць) – галеро – експонат з особливою інтригою в експозиції виставки "Він змінював світ", що відкривається сьогодні у Львівському музеї історії релігії і присвячена 100-річчю від дня народження святого Івана Павла ІІ. Йдеться про спільний проєкт не тільки Львівського музею історії релігії, а також  Музею "Родинний дім Святого Отця Івана Павла II" у Вадовицях (Польща) та Курії Львівської Архидієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні, інформує "Еспресо.Захід".

Попри те, що саме цей капелюх ніхто не вдягав, його – через незвичний дизайн – дуже цікаво побачити наживо. Як цікаво те, що навіть український кардинал – зокрема кардинал Йосиф Сліпий – мав такий головний убір (що засвідчує відоме історичне фото). Впроваджений у 1245 році (Папа вручав такий капелюх новопризначеним кардиналам), галеро проіснував як один з основних символів церковного вбрання кардиналів аж до другої половини ХХ століття і був скасований після ІІ Ватиканського собору.

Як розповіла "Еспресо.Захід" кураторка виставки, завідувачка виставкового відділу Руслана Бубряк, галеро – далеко не єдиний експонат, який таїть у собі інтригу. Приміром, серед особистих речей Івана Павла II, що їх надав для виставки Мечислав Мокшицький, архиєпископ Митрополит Львівський РКЦ в Україні (а це – велика шкіряна тека з гербом Папи, яка лежала на письмовому столі Івана Павла II і якою він користувався, коли підписував різні документи, сутани, орнати, туфлі, ціпок, митра, біла прогулянкова куртка й інші речі), в око впадає зелений орнат з вирізаною у ньому діркою. Тобто якийсь прихожанин непомітно для інших залишив собі на згадку як реліквію клаптик тканини церковного вбрання святого чоловіка, канонізованого 2014 року. На довше, щоб добре розглянути, хочеться спинитися і біля спеціально розробленого для охорони понтифіка та привезеного з Ватикану справжнього костюма швейцарського гвардійця, інших речей.

"Ми задумали цю виставку давно, – каже Руслана Бубряк. – Минулого року спеціально поїхали до Вадовиць, щоб подивитися їхній "Родинний дім Святого Отця Івана Павла II" й обговорити нюанси співпраці. До речі, наша виставка мала відкритися у Львові ще в травні, а тепер – пересувна виставка "Народився в Вадовицях" з Польщі. Однак карантинні обмеження все поламали. Експозицію "Він змінював світ" відкриваємо щойно сьогодні, а польську пересувну, якщо знову не втрутяться не залежні від нас обставини, відкриємо наприкінці жовтня. Що вагомо, у двох виставкових залах (в одному мова про Кароля Войтилу від народження і до обрання на папський престол, а в іншому – про його життя як Папи Івана Павла ІІ) жодної неоригінальної речі, хіба за винятком манекена, потрібного, щоб на ньому представити одяг".

Відтак йдеться про унікальні світлини, починаючи з дитинства та юності Кароля Войтили і завершуючи подорожами уже Папи Івана Павла II, його зустрічами з цікавими людьми, апостольськими візитами, екуменічними та проповідницькими справами. Про цікаві документи і про цікаві мистецькі роботи, що їх виконали сучасні митці України, Польщі та Італії, про подарунки Папі від відомих людей, інші речі.

Виставка "Він змінював світ" експонуватиметься у Львівському музеї історії релігії до 31 січня.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал