Святий у джинсах – покровитель інтернету

Сьогодні Католицька Церква визнає блаженним Карла Акутіса

Карло Акутіс – підліток, який дивував зрілістю християнського життя в боротьбі з лейкемією.Через любов до комп’ютерів Карло Акутіс став відомим як кіберапостол Євхаристії. Коли під час Всесвітнього дня молоді в Ріо-де-Жанейро 2013-го представляли його життєпис, уже тоді говорилося, що він міг би стати святим покровителем користувачів інтернету.

Сьогодні, 10 жовтня, Католицька Церква визнає його блаженним, передає "Еспресо.Захід". Урочисте проголошення відбудеться під час Літургії в м. Асіззі, його можна переглянути онлайн сьогодні о 18:20 за київським часом.

Підводити очі вгору

Нещодавно в Ассізі відкрили могилу підлітка Карла Акутіса і виявили останки, які в одних джерелах називають нетлінними, інші ж спростовують цей факт. У будь-якому випадку цікавим є те, що надзвичайна зрілість віри цього італійського хлопця може стати прикладом для наслідування. На це свого часу вказав префект Конгрегації у справах визнання святих кардинал Анджело Беччіу.

Карло народився 1991 року в Лондоні. Його мати, Антонія, донька невіруючого інтелектуала, не була побожною католичкою. "Я була на Службі Божій під час Першого Причастя, Миропомазання і шлюбу", – розповідала вона. Батько, Андреа, бував у церкві часто, але багато працював, тому не мав багато часу для сина.

Карло був звичайною дитиною. Як і інші підлітки, захоплювався відеоіграми, футболом і програмуванням. Однак серед них Карло виділявся бажанням допомагати ближнім: часто заступався за однокласників, розносив їжу бездомним, віддавав накопичені кишенькові гроші потребуючим.

Як Карло прийшов до Бога? "Він був таким уже в 3-4 роки. Він був настільки талановитим, розумним і ставив такі глибокі запитання, що я теж відчула бажання поглибити свою віру. Можу сказати, що Карло був для мене маленьким спасителем, тому що завдяки йому я наблизилася до Бога", – так розповідала мама журналістам.

"Навернення – це не що інше, як підводити очі вгору. Достатньо маленького поруху очей", – сказав одного разу Карло.

Кіберапостол Євхаристії

Карло Акутіс навчився програмувати сайти. Найвідоміша його робота – офіційний онлайн-сервіс, сайт www.miracolieucaristici.org, який створив Карло Акутіс і який авторизований Ватиканом. Тут він зібрав матеріали про євхаристійні чудеса в усьому світі. Прочитати про них можна на сайті 16 мовами, включаючи арабську і суахілі. Церква високо оцінила роботу підлітка: її представники вважали, що він з нею впорався краще, ніж команда професіоналів. Кажуть, нині сайт відвідує 100 тисяч користувачів на місяць.

У 12 років він розпочав практику щоденної участі у Літургії, Причастя та щотижневої Сповіді. Карло називав Євхаристію своєю автострадою до Неба. У вільний час хлопець встигав попрацювати волонтером у отців-капуцинів, які утримували їдальню для бідних, ще роздавав милостиню зі своїх кишенькових грошей.

Його девізом було: "Всі народжуються, як оригінали, але багато хто помирає, як фотокопія". Ці слова цитував навіть Папа Франциск.

У 15 років підліткові діагностували гостру лейкемію. Його не стало через два місяці. Карло Акутіс помер 12 жовтня 2006 року, жертвуючи своє життя за Папу і за Церкву. "Я радий померти, бо я прожив життя, не марнуючи жодної хвилини на справи, які не подобаються Богу", – повторював Карло Акутіс.

Геройська практика його чеснот була визнана 5 липня 2018 року, а через рік його тіло перенесли до санктуарію в Ассізі, згідно з його бажанням. Це перший випадок в історії Церкви, що блаженного представили вірним у саркофазі вбраним у його щоденному одязі: джинсах і кросівках.

А вже 22 лютого 2020 року Папа Франциск затвердив декрет про визнання чудом оздоровлення одного бразилійського хлопчика, що сталося завдяки посередництву Карло.

Акутіса вирішили визнати блаженним за практику чеснот і проголосити покровителем користувачів інтернету, адже він займався розробкою онлайн-каталогу євхаристійних чудес.

Точку опори обирає кожен сам

Коли інформація про беатифікацію з'явилася в соцмережах, користувачі жваво обговорювали нового блаженного Церкви.

А що ж Церква?

"Його процес визнання святості розглядався як шляхом визнання геройської практики чеснот. Розглядалася його щоденна практика віри, надії, любові у житті підлітка, які він у звичайних щоденних вчинках втілював через злуку з Господом Богом. Скріплювала Карло у благодаті щоденна Євхаристія. Юнак у випробуваннях лейкемією свою віру скріплював через Причастя, адже найбільшим виявом злуки людини з Богом є саме Причастя. Для Карло ця щоденна звичка (habitus) справді була чеснотою", – сказав у коментарі "Еспресо.Захід" отець Полікарп Марцелюк, голова Місії Постуляції святих УГКЦ.

За словами отця, Церква показує приклад підлітка, який хворів на невиліковну недугу й шукав підтримки в Бога. "Хлопець хворів на лейкемію і мав потребу у щоденній підтримці. Кожен свідомий християнин знає, що, як в Україні кажуть, Христос терпів і нам велів. Але не у сенсі віктимізації, але для розуміння того, що людина скріплює себе у випробуваннях. Карло перейшов горнило випробовувань, знаходячи свою підтримку у Євхаристійному Христі", – веде далі о. Полікарп. І ось тут треба би й нам запитати себе, де ми шукаємо свою "точку опори".

"Церква має за правило представити до вшанування святих, приклад яких є нині актуальними. Молодь у наші дні має такий гострий виклик Інтернету, віртуальний вимір може замінити вимір життя у Божій благодаті, у вірі, дуже часто молодь не вміє використовувати мережу для поглиблення власного світогляду, а стає залежною від віртуального світу. Карло відчув, що інформаційний простір віртуального світу можна наповнити християнськими цінностями. Він з батьками переїхав з Англії до Італії, тож він мусів адаптуватися до нового середовища. Видно, що він старався показати, що Інтернет є можливістю поширення віри, створював ресурси про життя святих у мережі. Блаженний Карло – це просто визнання прикладу сучасного юнака, який життя у Бозі зумів реалізувати і у віртуальній мережі Інтернету, використовуючи її як засіб. А Церква, у якій Святий Дух постійно дає приклад його життя, представляє як приклад до наслідування місцевій Церкві, а особливо молоді Італії", – підсумовує о. Полікарп Марцелюк.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал