Чернівці, яких більше нема

Як чернівецький маркетолог привертає увагу до втрачених пам'яток Чернівців

"Еспресо.Захід" уже повідомляв, як до Дня міста у Чернівцях презентували незвичний аудіогід – про втрачені пам'ятки міста. Цей путівник є результатом хобі чернівчанина Максима Затинайченка: він розшукує старі фото буковинського міста і вписує їх у сучасні панорами. Таких фото зібралась уже повноцінна колекція-сайт Czernowitz'shistory 360°, на основі яких і з'явився гід.

"Часом у соціальних мережах натрапляєш на старі фотографії міста і не розумієш, де це знаходиться. Добре роздивившись світлину стає зрозуміло, що деяких об'єктів з неї вже не існує, тому ти і не одразу впізнав місце. Цікавих архітектурних пам’яток, яких сьогодні не збереглося є чимало і хочеться нагадати про них. Так і виникла ідея поєднати ретро об'єкти зі старих світлин з сучасними фотопанорамами 360° та показати як би місто виглядало сьогодні", – розповів Максим в інтерв'ю "Еспресо.Захід".

Загалом вдалося знайти близько 20 таких втрачених архітектурних об'єктів. Частина з них досі існує, але втратила свій первісний вигляд – наприклад, синагога Темпель, де тепер функціонує кінотеатр, інша частина зовсім зникла – такі як пам'ятник "Австрії" чи Тріумфальна арка.

Також цікава вулиця Поштова – це невелика вулиця в центрі, одна з найстаріших у місті, яка, однак, була повністю спалена під час Другої світової.

Чернівецький трамвай, який з'явився на вулицях міста ще у 1887-му, тепер вже також історія, цей вид міського транспорту зник у радянські часи.

Незвичне хобі

Старі фотографії – це лише хобі, додає Максим.

"Я маркетолог, маю кілька своїх проектів, а проект з фото - це хобі. Ідея з'явилася минулого року – коли думав, щоб цікавого зробити до Дня міста. Однак, оцінивши об'єм робіт, зрозумів, що стільки вільного часу не знайду та й відклав ідею на майбутнє", – розповів автор проекту.

Цього року завдяки карантину проект вдалося реалізувати. А все завдяки запису у Facebook, який, несподівано для автора, став надзвичайно популярним.

"Перші 2 тижні карантину провів за переглядом серіалів. Одного вечора у Фейсбуці натрапив на публікацію, де автор запитував - “А що ти зробив на карантині?”. Мене це заїло. В одну з субот сів і підготував 5 панорам та опублікував їх у себе на фейсбук сторінці. За наступні декілька днів публікація зібрала більш як 900 поширень. Стало зрозуміло, що людям це цікаво, тому потрібно продовжувати та створювати сторінку проекту.". – каже Максим Затинайченко.

Той самий пост, з якого все почалось:

Спочатку хлопець створив сторінку на фейсбуці, а коли панорам із втраченими пам'ятками зібралось багато – створив сайт і почав збирати інформацію. Він додає, що спочатку боявся писати історичні довідки, оскільки не є фахівцем.

Але намагався ретельно перевіряти всю інформацію. "Вся інформація збиралася, перечитувалася, намагався, щоб воно все було достовірним, люди уточнювали інформацію в коментарях, я ще раз перевіряв і робив правки", – додав Максим Затинайченко.

Читайте також: Спеціально для "Інстаграму": у Чернівцях презентували новий туристичний маршрут

Ідея створити аудіогід у нього також була давно, перш за все тому, що таких гідів про місто майже нема.

"Цю ідею ми з товаришем озвучили на хакатоні років три тому. Мені відомо тільки про один аудіогід Чернівцями, але він доступний лише через туристично-інформаційне бюро. А хотілось зробити щось у відкритому доступі. Коли ми з дружиною подорожуємо, постійно користуємось додатком, через який я опублікував гід, – це відкрита платформа, через яку можна створювати аудіогіди. За останній рік, бачу, там з'явилися Івано-Франківськ, Кам'янець-Подільський, Львів – багато турів з'явилось, а Чернівців немає", – каже він.

До створення аудіопутівника також на волонтерських засадах долучився диктор Валентин Угрин. "Він також за ідею це зробив, мало хто хоче так безплатно працювати, тож я йому дуже вдячний", – наголошує Максим Затинайченко.

Потрібні волонтери-перекладачі

Далі в планах запуск сторінки в Інстаграмі – щоб залучити більше молоді, а також переклад путівника іноземними мовами – англійською, німецькою, івритом та румунською.

Для цього також закликають зголошуватись волонтерів, особливо перекладачів. "Не вистачає перекладачів, якби зголосився якийсь волонтер-перекладач, було би дуже круто", – каже чернівчанин.

За його словами, зацікавленість – велика. "Лише тиждень тому вийшов аудіогід, а вже люди пишуть, запитують, чи нема англійською", – зазначає Максим.

Крім того, є ідея встановити інформаційні щити на вулицях міста.

"Також є ідея вийти в офлайн – поряд з найбільш цікавими об'єктами розмістити інформаційні стенди, з фотографіями та описом, що тут раніше було, – каже Максим Затинайченко. – Їхнє завдання – і місцевим показати, які Чернівці були розвинуті сто років тому, але так само й туристам показати, зацікавити їх, щоб вони захотіли сюди приїхати ще не раз. Це додатковий інструмент реклами міста".

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал