Дика енергія для соціального таксі

У Львові волонтери започатковують серію благодійних концертів Wild Energy Show, щоб закупити автівки для соціального таксі для неповносправних

Львів’янина Назара Гусакова у Львові знають як активного і цілеспрямованого борця за доступність у місті. Крім того, він ще встигає адмініструвати групу у facebook "Чим живе Левандівка", яка налічує майже 20 тисяч учасників. У хлопця рідкісна хвороба – спінальна м’язова атрофія, він у візку. Про будні людей з обмеженнями йому відомо не з інтернету. Тому він так часто ініціює встановлення пандусів на районі й організовує корисні ініціативи для таких, як сам.

Остання ініціатива Назара – серія благодійних концертів по всій Україні для заснування соціального таксі у Львові. "Еспресо.Захід" дізнався усі деталі проекту.

Таксі треба всім

Три місяці тому Назарій Гусаков вирішив скористатися послугами таксі, бо не міг добратися з Левандівки (район Львова) в аеропорт. Але не все так просто. Не завжди машини доступні для візків, а спеціальних та відповідних просто немає. Та й не всім людям з обмеженими можливостями залишаються гроші на таксі, адже доводиться витрачати чимало на ліки…

"Я тоді подумав собі, що було б добре, щоб люди з інвалідністю мали своє окреме таксі – соціальне. Упродовж шести останніх років я часто живу за кордоном, тому першочергово я відштовхувався від досвіду та побаченого в Італії. Там дуже все гарно організовано, все працює, як годинник. Люди з інвалідністю можуть собі організувати дозвілля, піти до лікаря, в аптеку. Вони просто мобільні люди. Крім того, таке таксі для них повністю безплатне. Я свідомий того, що в Україні так буде не відразу, але треба починати щось робити. Дуже важливо, щоб люди з інвалідністю не соромились жити. Поліклініка, аптека, лікарня – це має бути частиною життя, але не життям. Люди з інвалідністю не мають жити стереотипами і обмеженнями, а поїздка на побачення, в парк, на футбол чи в театр має бути бажанням і потребою, а не страхом чи сором’язливістю", – переконаний Назар Гусаков.

Ідея соціального таксі у Львові не нова. Кількома роками раніше її наче пробували реалізувати, ніби й машини з’явилися, за ними вигулькнули якісь таємничі списки, але як потрапити у чергу, досі достеменно невідомо. Тож Назар вирішив придумати свій проект, який буде максимально прозорий і чіткий: є виклик – є машина і ніяких списків, людина просто собі сідає і їде у справах.

"Як і всі дорослі люди, люди, які не можуть ходити, мають справи – візит до лікаря, на комісію чергову, побачитися з друзями і родичами. Не завжди можна передбачити чи спланувати різні події. Але не можна ще більше обмежувати людину з обмеженими можливостями, адже саме відсутність такого простого, на перший погляд, як таксі – і є причиною називати нас обмеженими... Тут потрібне таксі, яке буде відповідати на запит таких людей. За кордоном такими послугами забезпечує держава. Ми прагнемо зробити перший крок в цьому напрямку і всіх небайдужих людей просимо долучатися до нашого проєкту, щоб такі послуги запрацювали у Львові", – пояснює активіст.

Шатлбас за італійським зразком

Назар звернувся зі своєю ідеєю до міських депутатів. Його ідея зацікавила депутата міської ради Тараса Гупала і керівника служби шатлбасів ElcTaxiLviv – #1 EnglishTaxiinLviv Назара Климківа. Назар Климків пропонує створити продукт ShuttleBus і соціальне таксі. Ці автівки мають платформу (пандус) і є мобільними у нашому місті.

До проекту "Соціальне таксі" долучилася ще й місія Caritas Spes Lviv Archdioceseу Львові.

"Ми мали кілька зустрічей, обговорили різні варіанти, як це можна реалізувати у Львові. Сподіватись на місто довго, а іноді – безкінечно. У підсумку ми вирішили, що треба придбати окремі машини і залучити бізнес до підтримки поїздок для людей з інвалідністю", – каже Назар.

Він бачив таке в Італії – там служба працює максимально просто: є документ, який підтверджує інвалідність (там вона у відсотках, для прикладу, у Назара 100%), телефонуєш в комуну (адміністративна одиниця в Італії), кажеш, куди потрібно тебе відвезти, якого дня і на котру годину. За адресою приїжджає авто, водій (а водночас це і соцпрацівник), відкидає пандус, кріпить і транспортує за потрібною адресою.

"При закупівлі від 10 до 100 абонементів ми можемо розмістити логотип компанії на квитках. Від 250 до 500 квитків – розмістити логотип на соціальному таксі на рік, рекламу на флаєрах, афішах, банерах, соцмережах і надрукувати логотип на квитках. Від 1000 і більше абонементів – пропонуємо обклеїти логотипом таксі, помістити рекламу на флаєрах, афішах, банерах, соцмережах і друк лого компанії на квитках", – каже Назар Гусаков.

Активіст уже розрахував вартість одного абонемента на ShuttleBus – це 2500 гривень за 100 поїздок без терміну дії на поїздки.

Зі свого боку Назар обіцяє контролювати якість перевезень і рівний доступ до соціального таксі.

"Як керівник соціального проекту я буду сам контролювати процес перевезень, аби першочергово люди з інвалідністю мали максимально спрощений і не бюрократичний доступ до таксі в будь-який час без диких черг, нікому не відомих списків, непотрібних походів на записи тощо. Тобто я буду тією людиною, яка отримає абонементи і буде їх розподіляти", – анонсує активіст.

Концерт для мрії

Щоб придбати необхідні мікроавтобуси для служби таксі, планують організувати серію благодійних концертів по всій країні.

"Я свідомий того, що за один концерт не назбираєш грошей на авто. Тому плануємо цілу низку концертів у різних містах. Заплановано аж 12 концертів Wild Energy Show. Чекаємо зірок, щоб здійснити мрію про доступне місто для багатьох львів’ян, які не можуть ходити. Саме тому тема першого концерту у Львові – "Моя мрія", – розповів Назар.

Першою зіркою, яка долучилася до проєкту, стала співачка Руслана. Вона додасть дикої енергії у турі Україною для підтримки ідеї соціального таксі. Запалюватимуть також гурт Black Lions, Марта Рак, Любомир Тарнавський, Ірена Грех, Володимир Окілко, Роман Скорпіон, Андрій Князь, Дарина Бурнос. Ще багато зірок долучаться до флешмобу на підтримку проекту. Відео на підтримку зголосилися записати Ігор Кондратюк, Марта Адамчук, гурти "Без обмежень" і "Kozak System".

Благодійний концерт Wild Energy Show відбудеться у FESTrepublic уже зовсім скоро – 18 жовтня.

"Я не роблю цей проєкт лише для себе. Я – голос тих тисяч людей, які потребують цього. Соціальне таксі – це проєкт під потреби Львова і його мешканців. У Львові є близько 30 000 людей з інвалідністю і таких, яким важко пересуватися самостійно. Якщо зараз до Львова завітає італієць чи німець з інвалідністю, то він більше не повернеться до Львова як турист, бо йому тут нічого робити, він не може пересуватися містом. Це треба змінювати. Ні соціальне таксі, ні пониження бордюрів, ні інші ініціативи, не є виключно моєю заслугою. Я не любитель похвали. У всіх справах зі мною працюють друзі, рідні і близькі. У жодному разі я не хочу сказати, що це є моєю заслугою, це все від людей і для людей, а не для галочки чи медальки", – підсумовує Назарій Гусаков.

Для збору коштів активіст запрошує шоу-бізнес, соціально відповідальні компанії і всіх небайдужих. Також можна просто прийти на концерт і придбати абонементи для власного користування. Цим ви також підтримаєте ідею соціального таксі у Львові.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з «Еспресо.Захід»! Підписуйтесь на наш Telegram-канал