Критикуйте за "моделлю сендвіча"!

Львівська бізнес-тренерка розповіла, як правильно надавати зворотний зв’язок

Недаремно кажуть, що відсутність критики чи зауважень – гірша, ніж їх наявність. Головне – робити це у правильній формі. Коли ж людина не бачить жодної реакції на свої дії, з’являється сумнів щодо їх правильності. Попри те, що в нашій уяві критика носить негативний характер, конструктивна та правильно подана – здатна творити дива. Про це розповіла на тренінгу "Зворотний зв’язок у спілкуванні" бізнес-тренерка з розвитку комунікативних навичок Тетяна Томчишин. Її слухала журналістка "Еспресо.Захід".

Як ілюстрацію щодо критики, яку застосовувати не варто, пані Тетяна показала сцену з фільму "Службовий роман". Людмила Калугіна "обробляє" підлеглого Анатолія Новосельцева з допомогою образливих фраз і порівнянь. Бізнес-тренерка пояснила, що така форма змушує людину захищатися, демотивує і призводить зовсім не до того результату, який очікуємо.

Загалом зворотний зв’язок – це відгук, реакція на дію або подію. Вони обов’язково мають бути як у роботі, так і в повсякденному спілкуванні. Якщо ніяк не реагуємо на взаємодію з оточенням, позбавляємо їх можливості удосконалюватися, виявляти проблеми та зони зросту.

"Необхідність зворотного зв’язку властива для нас усіх. Таким чином, дізнаємося, чи виконуємо все, що потрібно та наскільки це правильно. Також даємо зрозуміти іншим, чи визнаємо їхні зусилля. А відсутність такого зв’язку позбавляє людину орієнтації у діяльності, знижує її мотивацію.

Тож зворотний зв’язок – ключовий компонент у розвитку. Допомагає виправити помилки ще до того, як вони перетворюються на звички. А ще – закріплює бажану поведінку, стимулює професійний та особистісний розвиток, допомагає досягти поставлених цілей", – пояснює Тетяна Томчишин.

Вона також наголошує, що багато хто зловживає цим явищем. "Наприклад, деякі керівники мають звичку сварити підлеглих. Тоді у них опускаються руки. Якщо ж навпаки – надто часто хвалять, працівники зазнаються та втрачають стимул для розвитку. Інші ж, побоюючись образити людину, накопичують зауваження та пов’язаний з ними негатив. Це призводить до того, що врешті-решт невдоволення виривається назовні. Працівника звільняють, а він не розуміє – за що? Адже, на його думку, усе було добре".

Тобто критика потрібна. Головне – правильно її оформити.

Якщо вирішили надати такий зворотний зв’язок, не робіть цього спонтанно. Бізнес-тренерка радить підготуватися заздалегідь, щоб усвідомлювати – який саме результат бажаєте отримати від розмови? Незалежно від її мети, варто дотримуватися кількох правил.

Говоріть про конкретну подію, яка вас збентежила. Важливо, щоб вона відбулася недавно. Якщо згадувати "справи давно минулих днів", співбесідник сприйме це як докір. Тоді бажаного результату отримати не вдасться.

"Крім критики, зворотний зв’язок має містити похвалу. А також – компліменти. Робіть їх чесно, але відмічайте суто ділові якості. Надто інтимна похвала, найімовірніше, збентежить співрозмовника", – радить пані Тетяна. Справжньою паличкою-виручалочкою у цій справі вважає так звану "модель сендвіча".  Вона стане у пригоді, якщо потрібно скоригувати цілі, поліпшити знання та навички, підвищити результати. Складається з трьох блоків: похвали, зони зросту (тобто, своєрідної критики), похвали.

  1. Схвалити на початку – означає відзначити позитивні сторони. Тоді ви налаштуєте співбесідника на розмову щодо поліпшення результатів у майбутньому.
  2. Оскільки існує причина для розвиваючого зворотного зв’язку, на другому етапі необхідно її назвати. По суті, це і є критика. Розвиваючий зворотний зв’язок – це ще й обговорення дій, які дозволять скоригувати поведінку, досягти кращих результатів.
  3. На завершення розмови – позитив. Як варіант, надихаюча фраза, доброзичливий заклик до дії, згадка про перспективи. Можна також висловити впевненість у тому, що співрозмовник здатний на більше.

Цю модель можна застосовувати на роботі, в сім’ї, спілкуванні з діловими партнерами та в будь-яких життєвих ситуаціях.

Тетяна Томчишин категорично не радить починати подібні розмови з критики, а тим більше – переходити на образи. Також варто запам’ятати, що безоціночне спілкування – запорука успіху. І ще один секрет: після похвали ніколи не застосовуйте слово "але", оскільки воно перекреслить усе сказане раніше. Краще замініть його фразами: "При цьому", "Водночас", "Разом з тим", "Поряд з тим".