Костянтин Дмитрук: "Від винайдення антибіотика і до його виходу на ринок минає щонайменше 10 років"

Зоряна Круль
16 вересня, 2020 середа
15:33

Науковці зі Львова не лише розроблятимуть вакцину, а й створюватимуть новий антибіотик.

Науковці зі Львова працюватимуть не лише над розробкою вакцини від SARS-CoV2, а й створюватимуть новий антибіотик. Адже замало приборкати вірус – важливо не допустити приєднання вторинної бактеріальної інфекції

Фото: facebook-сторінка Максима Козицького

На реалізацію цього проєкту Національний фонд досліджень України обіцяє виділити 5,1 млн гривень. "Еспресо.Захід" зустрівся із заступником директора Інституту біології клітини НАН України, доктором біологічних наук Костянтином Дмитруком, щоб розпитати вченого про глобальну проблему антибіотикорезистентності та дізнатися, чому фармацевтичні компанії не поспішають випускати на ринок нові антибіотики і коли можна чекати появи в аптеках антибактеріального препарату, розробленого науковцями Інституту.

У ВООЗ б'ють на сполох: проблема антибіотикорезистентності у світі набуває загрозливих масштабів. Через те, що люди нераціонально використовують антибіотики, лікувати інфекційні захворювання стає дедалі важче. А в деяких випадках допомогти хворому взагалі неможливо – жодні антибактеріальні препарати, які йому призначають, не діють.

Антибіотик – це не щось, що люди придумали, щоб боротися з бактеріями. Це – природна сполука. Ось є така бактерія – Streptomycesdavaonensis, яка у природний спосіб продукує антибіотик розеофлавін (якраз над створенням цього антибіотика ми й будемо працювати). А якщо антибіотик є природною сполукою, то й стійкість до антибіотиків є природним явищем.

Читала в одній зі статей, що якби за помахом чарівної палички зникли всі віруси, це була б смертельна помилка, більш небезпечна за будь-яку пандемію. Той самий Апокаліпсис чекав би на нас, якби зникли всі бактерії?

Живемо у світі, заселеному бактеріями та вірусами. Якщо забрати з нашої планети всі еукаріотичні організми (тобто ті, які мають ядро, включно нас із вами) і залишити тільки бактерії та віруси, на самій планеті мало що зміниться. Я маю на увазі енергетичний баланс Землі. А от якщо забрати мікроби, не побачимо того, що маємо зараз. Ба більше: нас із вами також не буде, бо у кожній людині живе близько 2-2,5 кг бактерій. Кількість мікробних клітин на порядок більша, ніж кількість клітин людини, а сукупна кількість їх генів перевищує кількість генів людини на два порядки. Тож питання філософське, ким ми є більше – людьми чи лише резервуаром для мікробів?(всміхається).

Фото: Зоряна Круль

Навіщо бактеріям продукувати антибіотик? Для людей, непосвячених у науку, це звучить як нонсенс.

Між бактерія існує жорстка конкуренція. Якщо з'являється приваблива ніша, вони намагаються її зайняти. Для того, щоб інші не зазіхали на їхню територію, виділяють у середовище сполуки, які виявляють згубний вплив на інші мікроби. Самі ж мають відповідні засоби захисту. Люди зауважили цю закономірність і почали її використовувати для лікування бактерійних інфекцій.

Немає жодних гарантій, що той чи інший антибіотик буде використовуватися тривалий час. Антибіотики (якщо вони використовуються безконтрольно), використовуються, як правило, максимум 10 років. Після того їх треба або модифікувати, або використовувати цілком інші.

Внутрішньолікарняні інфекції викликають мікроби, з якими ми постійно контактуємо. Наприклад,золотистий стафілокок. Він є всюди, але в лікарнях живуть такі його штами, які нечутливі ні до антисептиків, ні до антибіотиків.

Але чому так відбувається?

Раніше чи пізніше знаходяться мікроби, які виробляють опірність до сполуки, яку продукує їх конкурент. З одного мутанта розвивається нова популяція, яка є вже нечутливою до цього антибіотика. Особливо гостро це питання стоїть у госпіталях. Йдеться про т. зв. "нозокоміальні" (внутрішньолікарняні) інфекції. Зазвичай їх викликають мікроби, з якими ми постійно контактуємо. Наприклад, Staphylococcusaureus (золотистий стафілокок. – Авт.). Він є всюди, але в лікарнях живуть такі його штами, які нечутливі ні до антисептиків, ні до антибіотиків.

У лікарнях весь час використовують ліки, для дезінфекції використовують хлорування. Звісно, під дією лампи бактерицидного ультрафіолетового опромінення мало який мікроб виживе. Але вони намагаються. Знаходять якісь "закутки", де можуть сховатися, і там розвиваються. Якщо людина має проблеми з імунітетом і заразиться такою бактерією, то не зможе її вилікувати. Відбудеться системне зараження крові (сепсис) і людина помре. Лікарі в такому випадку нічого не можуть вдіяти. Тому людство завжди мусить мати у запасі нові класи антибіотиків.

Ваш проєкт – один із 12, які подавав на конкурс Інститут, і один із трьох, який переміг. Два проєкти з трьох стосуються біобезпеки.

Для такої маленької установи, як наш Інститут, де працює 70 людей, це – серйозний здобуток. Але отримати фінансування у рамках ґранту на реалізацію проєкту – це не є щось ексклюзивне. Проєкти наших колег з Львівської політехніки та Національного медичного університету ім. Д. Галицького також перемогли.

Фото: Зоряна Круль

Просто тепер коронавірус та все, що з ним пов’язано, – на слуху. Всім цікаво, яку вакцину від SARS-CoV2 та який антибіотик, що боротиметься з бактерійними ускладненнями COVID-19, створять львівські науковці.

Психологічний стан зараз у людей такий, що вони хотіли б мати гарантію, що невдовзі отримають захист від вірусу. Але отримання ґранту таких гарантій не дає. Це – лише перший, хоч і дуже важливий крок.

Середня вартість процесу розробки антибіотика і виходу його на ринок становить 2,6 млрд доларів США. Це – величезні кошти, які не дуже вигідно витрачати компаніям.

Як скоро антибіотик, над розробкою якого працюватимете, з'явиться в українських аптеках?

Від винайдення антибіотика і до його виходу на ринок минає щонайменше 10 років. От знайшли ви, наприклад, у ґрунті якийсь цікавий штам. Зауважили, що він продукує сполуки, які володіють антибактерійними властивостями. Ви виділили цю сполуку та ідентифікували її. Знайшли гени, які відповідають за її синтез у цій бактерії і змогли поміняти їх у такий спосіб, щоб змусити мікроб продукувати цей антибіотик у більших кількостях. Після цього напрацювали цей антибіотик у великих кількостях у лабораторних масштабах, перейшли до напівпромислових, а згодом – і промислових. Провели випробування на лабораторних тваринах. Далі – на здорових добровольцях і хворих пацієнтах. Паралельно запатентувати свій винахід та отримали ліцензію. Після цього вже можна буде купити цей антибіотик в аптеці (всміхається).

Згідно з інформацією одного з оглядів, який був опублікований у 2014 році, середня вартість процесу, який я вам описав, становить 2,6 млрд доларів США. Це – величезні кошти, які не дуже вигідно витрачати компаніям.

Але ж антибіотики призначають не при орфанних (рідкісних) захворюваннях, коли є троє хворих на цілу країну. Сотні нозологій потребують проведення антибіотикотерапії!

Уявімо, що є людина, яка потребує цього антибіотика. Терапія цим препаратом триватиме 5-7 днів. В окремих випадках – 10. І ось людина вилікувалася. Але для компанії, яка витратила мільярди, було б вигідно, щоб цей антибіотик людина купувала постійно. Як, наприклад, купують цукрознижуючі лікарські засоби або препарати інсуліну хворі на цукровий діабет. Або як купують гіпотензивні засоби люди з підвищеним артеріальним тиском. Навіть анальгетик, ефективний при головному болю, більш вигідно виробляти, бо у людей голова болить частіше, ніж вони хворіють на інфекційні захворювання. Почати отримувати прибуток з продажу антибіотика компанія зможе років через 20.

А через 10 років антибіотик вже може перестати діяти... З іншого боку, є проблема антибіотикорезистентності. Людство мусить діяти на випередження, аби не настав "судний день", коли навіть антибіотики нового покоління виявляться неефективними.

Не поділяю ваших побоювань. Наука нині активно розвивається. Вчені модифікують старі антибіотики, "вдихають" у них нове життя, шукають нові способи доставки цих ліків. От виробила бактеріальна клітина механізми захисту, через що антибіотик не може потрапити всередину неї. Але науковці "переконують" її, що це щось корисне і вона захоплює антибіотик… Дуже багато робіт ведеться у цьому напрямку. Переконаний, що є антибіотики, які вийдуть на ринок, як тільки у цьому виникне необхідність. Людство не залишиться без захисту.

Організм людини – самодостатній і володіє ресурсами, щоб самостійно боротися з мікробами. Проте якщо є збій в імунній системі, розраховувати лише на власні сили не варто.

Але приймати антибіотик за найменших респіраторних симптомів у будь-якому випадку не варто. А нині ці препарати лікарі призначають навіть за найменших проявів ГРВІ.

У ситуації, в якій ми опинилися, лікарі й справді не чекають результатів ПЛР-тесту чи ІФА – відразу призначають антибіотик і не один, а кілька. Це дозволяє уникнути приєднання вторинної бактерійної інфекції. Звичайно, таке призначення не завжди є доцільним.

У західних країнах пацієнтам, інфікованим бактерією Helicobacterpylori (хелікобактерпилорі) з метою видалення збудника з організму також призначають по кілька антибіотиків нараз. Це при тому, що цією бактерією, за різними даними, інфіковано понад половину населення планети, а хворий може не мати ні виразки, ні навіть гастриту.

В організмі людини мікроби перебувають у складному балансі. Не завжди наявність хелікобактера означає, що у людини виникне виразка. Скажу більше: може бути так, що ця бактерія у комплексі з іншими мікроорганізмами створює захисні бар'єри проти інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Була цікава публікація на цю тему, в якій йшлося про те, що якщо лікувати хелікобактер жорсткими методами, то згодом це може мати негативні наслідки для здоров'я людини. Може навіть розвинутися онкологічне захворювання.

Організм людини – самодостатній і володіє ресурсами, щоб самостійно боротися з мікробами. Проте якщо є збій в імунній системі, розраховувати лише на власні сили не варто. У 1918-1920-х рр. була пандемія "іспанського" грипу, яка збіглася у часі із завершенням Першої світової війни. Імунна система більшості людей була виснажена – недоїданням, стресами. Додайте сюди антисанітарію, переповненість шпиталів, де не було змогли розділити хворих. Не дивно, що тоді на грип перехворіла ¼ частина населення планети, і не дивно, що кожен десятий хворий помер. Помирали хворі не від грипу, а від бактеріальної пневмонії, що була результатом приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Антибіотики у ті часи ще не були відомі. А вони могли врятувати цих людей…

Фото: Зоряна Круль

Читайте також:
Олена Трегуб
8 травня, 2021 субота
"Перспектива членства в НАТО допомогла б стимулювати українську владу", – керівниця секретаріату Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони
Львівська колонія
8 травня, 2021 субота
У Львівській міськраді нагадали, що буде замість колонії №48. Мешканці ж переконані – чергове "бетонне гетто"
ДТП
8 травня, 2021 субота
У Львові біля "Галицького перехрестя" сталася маштабна аварія
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
9 травня
14:18
нелегали
П’ятеро громадян Індії крадькома пробиралися до Польщі
13:46
Марія Саквук
У своїй радості святкування будьмо уважні до тих, хто не може її розділити
13:15
дитина
Львів'ян просять допомогти дівчинці, яка народилася без очей
12:45
Тарас Хавунка
"З таким рівнем підтримки нової адміністрації США маємо шанс значно швидше отримати ПДЧ у НАТО", – юрист Тарас Хавунка
12:23
батько
Закон про декретну відпустку для чоловіків набув чинності
11:51
подкаст
У подкасті зі Львова розкажуть про великі історичні міграції
11:20
авто
Компанія, автівку якої у Львові розтрощило дерево, позиватиметься до суду
10:50
День примирення
Україна відзначає День перемоги над нацизмом у ІІ Світовій війні
10:23
Доба у зоні ООС: окупанти гатили з протитанкових гармат
09:51
коронавірус
Львівщина знову у п'ятірці областей за кількістю нових інфікованих СОVID-19
09:25
мама
В Україні відзначають День матері: що відомо про свято
09:00
погода
Погода на Львівщина 9 травня: хмарно та без опадів
2021, субота
8 травня
21:57
фільм ЮКІ
"Культурна дипломатія, якої нам не вистачає". На телеканалі Еспресо показали фільм "ЮКІ – історія перемог вільних українців"
19:40
акценти
День пам'яті і примирення, троянди для Віки та благодійний борщ, – акценти від "Еспресо.Захід"
19:32
"Благодарний Еродій", барокова музика та новий львівський музей. Афіша Львова на 9 травня
19:19
ДТП
У Львові біля "Галицького перехрестя" сталася маштабна аварія
18:59
Борщ
Благодійний борщ: 100 українок у Данії варять борщ, щоб зібрати гроші для хворих дітей
18:45
вшанування
На Львівщині відзначили День пам’яті та примирення
18:26
ДТП
На трасі Київ – Чоп ускладнено рух через ДТП у Новому Милятині
18:02
українці
Українці проти георгіївських стрічок і Сталіна, але за УПА та Бандеру, – опитування
17:55
Троянди для Віки
Троянди для Віки: незвичні подарунки допоможуть врятувати маленьку львів'янку
17:30
Володимир В'ятрович
Тільки там, де пам’ятають загиблих, будуть ті, хто захищає живих
17:02
юраш
"Усі думають, що президент просто чекає на щастя зустрічі з опозицією, але він мусить працювати", – Святослав Юраш
16:47
Театр ім. М. Заньковецької
Театр ім. М. Заньковецької шукає головного режисера
16:16
Наливайченко
Блінкен із Зеленським поговорив про українських топ-корупціонерів і називав конкретні прізвища – Наливайченко
16:04
Павло Клімкін
Відзначаючи перемогу в Другій світовій, маємо відсікти від неї "русский мир"
15:33
Ігор Шолтис
"Пісні війни – важлива складова ветеранської культури", – Ігор Шолтис
15:07
День перемоги
Більшість українців – за відзначення Дня перемоги 8 і 9 травня
14:33
ДТП
Не розминулися: у Львові п'яний водій в'їхав у стовп
14:05
Львівська колонія
У Львівській міськраді нагадали, що буде замість колонії №48. Мешканці ж переконані – чергове "бетонне гетто"
13:35
Микола Величкович
"Це був своєрідний ляпас: спершу Блінкен зустрівся з керівниками фракцій, а тоді – з президентом", – нардеп Микола Величкович
13:02
протест шахтарів
Шахтарі трьох областей анонсували масовий протест у Києві
12:34
Олена Трегуб
"Перспектива членства в НАТО допомогла б стимулювати українську владу", – керівниця секретаріату Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони
12:14
Півсотні вулиць Львова залишилися без води
11:49
автомобіль страхової компанії
Навмисно не придумаєш: у Львові дерево впало на автівку страхової компанії
11:15
пожежа
На Золочівщині у власному будинку під час пожежі загинула жінка
10:47
"Блінкен промацував, на які компроміси готова піти Україна в імовірному замиренні Америки і Росії", – Тарас Стецьків
10:21
День примирення
В Україні сьогодні відзначають День пам'яті і примирення
10:09
коронавірус
COVID-19 на Львівщині: кількість нових хворих збільшується
09:30
ООС
Доба у зоні ООС: окупанти надалі ігнорують режим припинення вогню
Більше новин