live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

COVID-19 нікуди не дівся. А невдовзі прийде ще й грип…


фото: Science of Singularity
Із настанням холодів почнеться черговий "грипозний" сезон, але цього року через пандемію коронавірусу він відрізнятиметься від усіх попередніх.

Що буде з людиною, в організмі якої зустрінуться два потенційно летальні віруси – сезонного грипу (наприклад, штам А, який є більш агресивним) та SARS-CoV2, навіть лікарі-інфекціоністи та вчені-вірусологи не беруться прогнозувати. Але те, що нічого доброго від такого поєднання чекати не варто, – це факт. По-перше, сімейному лікарю, який першим з медиків консультує "ковідного" хворого, складно буде провести діагностику, адже симптоми обох захворювань – майже ідентичні. По-друге, невідомо, як лікувати таку коінфекцію, адже може виявитися, що ліки, які зменшують важкість перебігу грипу, і ліки, ефективні при Covid-19, одночасно призначати пацієнту не можна. По-третє, невідомо, як імунна система відреагує на таку подвійну атаку... Як зустріти "у всеозброєнні" новий епідсезон, який, за припущеннями багатьох медиків, може побиті всі попередні рекорди госпіталізацій і смертності, з'ясовувала журналістка "Еспресо.Захід".

Знайдіть "свого" сімейного лікаря

Фото: uOttawa

У рамках медичної реформи з 1 квітня 2019 року держава припинила фінансувати планові медичні послуги тих пацієнтів, які не уклали декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Тобто якщо ви не підписали такого документа й у вас з'явилися симптоми ГРВІ (підвищилася температура тіла, турбує кашель, загальна слабкість), у вас є три варіанти, як діяти далі:

1. Лікувати себе самостійно, сподіваючись, що це – звичайна застуда. Не найкращий варіант якщо ви – старшого віку та/або маєте супутні хронічні захворювання.

2. Звернутися у приватну клініку. Перед тим подумайте, чи готові ви викласти за консультацію 350-450 гривень. Візит фахівця додому обійдеться у 1000-1300 гривень.

3. Визначитися, в якому медзакладі, що уклав договір з Національною службою здоров'я України, ви хотіли б обслуговуватися і до якого сімейного лікаря хотіли би бути "прикріпленим", та оформити це офіційно. Аналогічно якщо ви незадоволені якістю медичних послуг, які надає ваш сімейний лікар, ви можете переукласти декларацію з іншим лікарем. При цьому попередня анулюється автоматично.

"Ми з дружиною та сином, а також мої батьки-пенсіонери проживаємо в одній квартирі, тож цілою сім'єю підписали декларацію з одним сімейним лікарем, – розповідає львів'янин, 37-річний Сергій Скоча. – Але відколи почалася пандемію лікар жодного разу нам не зателефонувала, хоча знає, що у моєї мами – гіпертонія, а в тата – цукровий діабет. У лютому я хворів на пневмонію. Наш сімейний на той час взяла відпустку за свій рахунок, тож я лікувався у її колеги. Хворів 40 днів. "Наша" лікарка моїм самопочуттям не цікавилася ні тоді, ні тепер. На сімейній нараді вирішили, що підпишемо декларацію з іншим сімейним. Зателефонували у реєстратуру й дізналися, у кого з лікарів ще є місця. Декларації заповнили не виходячи з дому, через систему Helsi.me".

Запитайте в лікаря, як ви будете з ним комунікувати (телефоном, через Viber, Messenger, WatsApp тощо), та обговоріть два можливі сценарії розвитку подій. Перший. У разі контакту з хворим на коронавірусну інфекцію чи потрібно здавати ПЛР-тест? Якщо так, в якій лабораторії? Подумайте, як туди доберетеся, якщо у вас немає власного авто. Другий. Якщо захворієте, як лікар зрозуміє, що вам потрібна госпіталізація? В яку лікарню швидше за все він вас скерує і яку допомогу ви зможете там отримати?

При погіршенні самопочуття, появі задишки, стійкого болю у грудній клітці, значного підвищення температури тіла, діареї, порушенні свідомості у МОЗ радять телефонувати за номером "103". Виїзд бригади швидкої медичної допомоги й подальша госпіталізація є безплатними як для тих українців, які підписали декларацію зі сімейним лікарем, так і для тих, які досі не визначилися з вибором, попри те, що приписна кампанія "Лікар для кожної сім'ї" стартувала ще у квітні 2018 року.

Вакцинуйтеся від грипу

Фото: Elitecare 24HR Emergency

За даними Центру громадського здоров'я, минулого епідсезону (з жовтня до середини травня) на грип в Україні перехворіло 4,9 млн. українців. Це – майже 13% від загальної кількості населення. Померла 71 людина, з яких жодна (!) не була вакцинована від грипу. Загалом вакцинувалося лише 0,6% населення. Щеплення від грипу знижує ймовірність інфікування і захищає від можливих ускладнень, наприклад, тієї ж таки пневмонії, яка часто вимагає лікування в умовах стаціонару. Відтак вакцина від грипу стає ще й дієвим інструментом економії ресурсів системи охорони здоров'я. А вони нам знадобляться: COVID-19 має високий показник летальності, специфічного лікування проти нього немає, а захворюваність – продовжує зростати. Щодня в Україні виявляють понад 2000 нових випадків.

Оскільки імунітет від грипу виробляється протягом двох тижнів, починати робити щеплення від грипу лікарі рекомендують у вересні, до початку нового епідсезону. З огляду на те, що штами вірусів грипу постійно мутують, кожного року склад вакцини змінюється. Рятівна вакцина надійде в Україну лише в жовтні. Про це заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов в ефірі одного з телеканалів. За повідомленням Урядового порталу, МОЗ погодило з виробниками і постачальниками збільшення вдвічі кількості вакцини, що буде ввезена в Україну. Тобто якщо минулого епідсезону було доставлено 500 000 доз вакцин, то цьогоріч надійде 1 млн. Цієї кількості мало б вистачити на всіх охочих, адже торік від грипу щепилося менше 240 тисяч українців. "Для груп ризику, – наголошують у відомстві, – вакцини закуповуються за бюджетні кошти, а щеплення є безплатним".

Купіть пульсоксиметр

Фото: Houston Methodist

Важко знайти українця, який не мав би вдома термометра – якщо не "модного" електронного, то хоча б звичайного, ртутного. Гіпертоніки (а в Україні, за даними МОЗ, – це кожен третій дорослий) мають також тонометри. Третій важливий прилад – пульсоксиметр, про існування якого більшість українців дізналася лише з початком пандемії, коли лікарні почали заповнюватися "ковідними" хворими. Цей прилад дозволяє неінвазивно виміряти рівень насичення (сатурації) киснем капілярної крові.

Вартість такого апарату стартує від 500 гривень. В інтернеті можна знайти й набагато дорожчі моделі – по 15000 і навіть 22000 гривні.

Якщо пацієнт виміряє всі три параметри – температуру тіла, артеріальний тиск та рівень насичення крові киснем, і зробить це правильно, сімейний лікар зможе хоча б приблизно спрогнозувати подальший розвиток подій і дистанційно, не оглядаючи хворого, призначити правильне лікування.

Проведіть "ревізію" домашньої аптечки

Фото: Sopa Images/lightpocket via getty images

Експерти ВООЗ ще на початку пандемії радили при появі підозрілих симптомів (до того, як людина проконсультується з сімейним лікарем) приймати парацетамол, який і при грипі та інших ГРВІ не зашкодить. Популярний протизапальний засіб ібупрофен, а також аспірин і диклофенак, з огляду на потенційну побічну дію у хворих з коронавірусною інфекцією, застосовувати небажано. Далі, якщо перебіг захворювання є легким або середнім, сімейний лікар призначить симптоматичне лікування – як при будь-якому іншому ГРВІ.

Пацієнтам з важким і критичним перебігом  коронавірусної інфекції згідно з протоколом "Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)" призначають три препарати: ремдесивір, який найкраще зарекомендував себе у міжнародних дослідженнях з вивчення ефективності лікування COVID-19 (розроблявся для лікування гарячки Ебола і гарячки Мабург), противірусний препарат фавіпіравір та імунодепресор тоцилізумаб, який застосовується для терапії пацієнтів з ревматоїдним артритом і який дозволяє "вгамувати" цитокіновий шторм – надто сильну і нерозбірливу реакцію імунної системи на вірус та всі ті патологічні процеси, які він запускає в організмі. В окремих випадках, коли перебіг захворювання у пацієнта середній, але лікарі прогнозують, що його стан може погіршитися, – протималярійний препарат гідроксихлорохін або хлорохін фосфат. Дітям у разі конфекції COVID-19 з грипом призначають противірусний препарат озельтамівір. Ці препарати не впливають на причину COVID-19, але зменшують прояви захворювання. Протокол лікування пацієнтів з коронавірусною інфекцією Міністерство охорони здоров'я затвердило у квітні. У липні з нього вилучили комбінацію лопінавіру і ритонавіру (противірусних препаратів, які застосовують для лікування ВІЛ-інфекції), обмежили застосування гідроксихлорохіну та додали глюкокортикоїдний гормональний препарат дексаметазон.

Ремдесивір в Україні не зареєстрований. Як інформує CNN, ремдесивір розробила американська фармацевтична компанія Gilead Sciences, яка вже уклала конфіденційні ліцензійні угоди з дев'ятьма виробниками в Індії, Єгипті та Пакистані на виготовлення "копії" цих ліків для 127 країн світу. Вартість курсу лікування генериками стартує від 320$. Це – у шість разів дешевше, ніж терапія оригінальним препаратом. Як повідомив на прес-брифінгу міністр охорони здоров'я Максим Степанов, Кабмін уже виділив кошти на закупівлю генеричного препарату.

Фавіпіравіру в Україні також не можна купити – у нашій країні цей лікарський засіб незареєстрований. У США цей препарат у дозуванні 50 мг коштує 135$.

В українських аптеках можна придбати гідроксихлорохін (530-720 гривень за 60 таблеток), тоцилізумаб (концентрат для розчину для інфузій у дозуванні 80 мг/4 мл – приблизно 12200 гривень) і розчин для ін'єкцій дексаметазон (приблизно 400 гривень за 25 ампул). Журналістка "Еспресо.Захід" обійшла з десяток аптек у Львові. У деяких цих ліків не було, але провізори обіцяли зробити замовлення на складі. У деяких були, але фармацевти запитували, чи є у мене рецепт від лікаря, адже всі ці препарати – рецептурні. У двох аптеках погодилися відпустити дексаметазон без рецепта, але порадили все-таки не займатися самолікуванням, адже це – "важкий" гормональний препарат, який може серйозно зашкодити здоров'ю.

Коментар для "Еспресо.Захід"

Сімейний лікар-ФОП Михайло Данильчук: "Всі інфекції "полюють" за ослабленими людьми"

Фото надане Михайлом Данильчуком

Михайло Данильчук живе і працює у Шумську – райцентрі Тернопільської області. На Covid-19 перехворів ще у квітні. Зізнається: з острахом очікує початку нового епідсезону. "Зазвичай у серпні у мене дуже мало пацієнтів, та й то більшість приходить лише на планові медогляди. Але цьогоріч ситуація кардинально змінилася. Хто б міг подумати, що влітку у мене буде стільки хворих з респіраторними симптомами і що у стількох підтвердиться Covid-19. Страшно уявити, яким буде їх наплив у жовтні-грудні", – каже лікар.

Щоб максимально вберегтися від грипу та Covid-19, радить дотримуватися соціальної дистанції (особливо від людей з ознаками ГРВІ), одягатися відповідно до погоди й… не пропускати сніданки: "Не ходіть у кедах, мокасинах і балетках з тканини, бо це – літнє, а не осіннє взуття. Якщо промочите ноги, точно застудитеся. Але й для шапки ще не час: спітнієте, обдує вітер – зляжете з температурою. Обов'язково повноцінно снідайте – не кавою з круасаном і тим більше не цигарками, а, наприклад, вареними яйцями і грінками. Тоді організму не доведеться витрачати всі ресурси на збереження тепла і він зможе переорієнтувати їх на зміцнення імунного захисту. Пригадую, коли я був ще студентом, деякі заняття у нас були в тубдиспансері. Нам, майбутнім лікарям, було цікаво, як це так, що медики роками працюють з хворими на туберкульоз, але самі не хворіють. Відповідь проста – належна підтримка імунітету. Будь-яка інфекція "полює" за ослабленими людьми, які недоїдають, нормально не висипаються, зловживають алкоголем, курять і т.д.".

Михайло Данильчук радить вакцинуватися від грипу: "За моїми спостереженнями, третина бронхітів – грипасоційовані. Грип, як правило, має важкий перебіг, особливо у людей старшого віку, дітей і вагітних. Ця хвороба виснажує організм. Температура тіла піднімається до +38ºС і вище та може утримуватися впродовж п'яти днів... Всім своїм пацієнтам раджу робити щеплення від грипу. В епідсезоні 2018/2019 переконав вакцинуватися 20 пацієнтів, а у 2019/20 – вже 140. З усіма ними підтримую зв'язок – всі задоволені, жодних скарг. Минулого року тільки одна вагітна пацієнтка не вакцинувалася, бо не мала на це грошей (вакцина коштує 300-350 гривень)".

"Якщо є зайві гроші, то можна й пульсоксиметр купити. Але якщо людина схильна до іпохондрії, я б не рекомендував користуватися цим приладом. Чому? Є багато причин, чому оксигенація може бути зниженою, – пояснює сімейний лікар. – Проведіть заміри на п'яти пальцях однієї руки. Не повинна бути нижчою 95%, але на одному пальці може бути 93%, і що – вам уже треба лягати у лікарню? Якщо людина має підвищену тривожність, неправильно проінтерпретувавши ці дані, може ще більше собі нашкодити. Нещодавно у мене була на прийомі пацієнтка, яка перехворіла на бронхіт. Легені у неї були вже "чисті". Поміряв їй сатурацію – 88-90% на всіх пальцях. Це вже – реанімаційна пацієнтка, яку треба класти у стаціонар. З'ясувалося, що два дні перед тим вона чистила багато яблук, через що пучки пальців у неї були зміненими. Цікаво те, що коли у неї температура була під +39ºС, сатурація була 95%..."

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати