live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Велике досягнення реставраторів: у Львові презентували виставку "Всеосяжна сила ікони"


фото: Марія Масюк
Вчора, 27 серпня, у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку, присвячену 40-річчю діяльності Червоноградської філії

Журналістка "Еспресо.Захід" побувала на події.

У музеї історії релігії Червонограда сьогодні є 8339 предметів основного фонду, що становлять 16 груп зберігання. Крім того, є близько 9 тисяч науково-допоміжного фонду. Зараз же на стінах виставкової зали Львівського музею історії релігії 33 відреставровані ікони. Найдавніша з них датована XVI століттям. Це "Вознесіння Господнє", якою особливо пишаються музейники.

Директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць говорить, що це виставка з фондових колекцій: "40 років тому у будівлі монастиря Василіана в Червонограді, в якому митрополит Андрей Шептицький склав першу чернечу обітницю, заснували філію Львівського музею історії релігії та атеїзму. 1980 рік — це, напевно, час останньої хвилі боротьби радянської влади з релігією. Це вже час, коли Радянський союз почав руйнуватися. Але так буває, що те, що роблять для пропаганди і руйнації, пізніше перетворюється у річ, яка зберігає і примножує. Після проголошення Незалежності музей розпочав новий шлях. І зараз виконує роль реставраційного краєзнавчого центру на півночі Львівщини".

Завідувач науково-методичного відділу Микола Хмільовський, який створював перші музейні експозиції, розповів, що спочатку планували відкрити краєзнавчу інституцію, але це було складно. Простіше — музей історії релігії та атеїзму.

"Мені наче щось підказувало і я намагався наповнювати експозицію місцевими матеріалами. З допомогою львівських художників ми замовляли сюжети, які пов’язані з Червоноградом і ця тенденція спрацювала. Моєю настільною книгою була "Mały Król na Rusi i jego stolica Krystynopol". Це історії, пов’язані з початками життя міста, які ми намагалися органічно вписати в нашу експозицію. Також було захоплення космосом. У СРСР вперше людина полетіла в космос і ці всі перипетії впливали на суспільну свідомість. Була невдала спроба поєднати експозицію і планетарій. Було таке мото: "Гімн людині, а не богу". Такий тоді був час. За ті сорок років музей увійшов у життя міста. Це не випадково, бо Червоноград був одним з осередків національно-визвольної боротьби. І навіть потім перший пам’ятник Леніну в Україні впав саме у Червонограді", — пригадує Микола Хмільовський.

Він зазначає, що велетенську роботу проводили реставраторки: навіть пам’ятки зі Львова сюди возили на відновлення. "Виставка, яка зараз є, говорить про рівень опрацювання колекції. Історично наш регіон не Галичина, а Волинь. І на стику цих етнічних регіонів і сформувався музей. Не кожен музей може похвалитися наявністю реставраційної майстерні. Всі об’єкти виставки були під увагою реставраторів", — розповідає чоловік.

Керівниця реставраційної майстерні Марія Буньковська каже, що завдання реставратора — врятувати пам’ятку.

"Для експозиції вибирали речі, які б повідомляли, що вони походять саме з того регіону й показували історичні події, техніку майстрів. Тут є різні школи. Результатом еволюції музею є ця виставка. Це перша експозиція ікон, підібраних відповідно до часу і до шкіл, де є своє бачення композицій і сюжету, характерів", — говорить реставраторка.

Завідувачка філії Галина Гриник, яка працює у музеї 34 роки, порівнює їхню установу з живим організмом, бо основа — це люди. Вона представила гостям виставки інших реставраторок.

Одна з тих, хто дає нове життя іконам, Ірина Коваль, показує роботу, яку відновлювала: "Це Ченстоховська Богородиця XIX століття. Оригінал в Польщі, а це копія на полотні. Вона цікава тим, бо вдалося передати темні тони, в яких зображений оригінал. До реставрації вона була у дуже поганому стані: полотно деформоване, практично скручене в рулон. Також були значні гострі кракелюри, тканина розірвана де-не-де. Зараз тут є латки вставлені. Ікону вирівняли, натягнули на реставраційний підрамник. Було дуже багато втрат. Особливо у нижній частині роботи. Їх заповнили реставраційним левкасом, а потім затонували олійними фарбами. Неозброєним оком не видно, але реставратори побачать тоновані вставки з дуже дрібними крапками".

Ірина показує такі фрагменти на інших іконах. Вона наголошує, що реставратор мусить робити свої втручання такими, щоб вони були зворотними: "Вони одночасно малопомітні, але їх має бути видно. З роботою автора зливатися не можна. Ось тут частина, де видно крапочки. Це втручання реставратора. Але воно дуже делікатне. Воно є, але ви не бачите. Також умовою роботи є те, що дії мають бути зворотними. Себто, фарби та лак мають бути максимально натуральними, щоб потім могли їх видалити. Ми тонуємо або аквареллю, або олійними фарбами. Вони легко змиваються розчинниками. А от з акриловими дуже важко. Так само і з клеями. Використовуємо натуральні. Наприклад, риб’ячий, осетровий. Бо синтетичні незворотні й це дуже погано для ікони".

Орест Малиць зазначив, що святкування планували інакше, бо основні заходи мали відбуватися у червні, але через карантин їх відтермінували й все почалось лише зараз. Директор анонсував, що дійства з відзначення 40-річчя відбудуться на початку жовтня. Презентуватимуть каталог і вітатимуть працівників.

 

Все по темі

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати