live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Про довіру до себе, до Бетховена і до троянд


фото: gettyimages
Триває спекотне літо, цвітуть барвисті гладіолуси, делікатні троянди, невибагливі мальви і майори

Вечорами млосно пахнуть петунії і матіоли, повний Місяць сходить над спокійною землею, на якій знову все вродило. Слухаю квартети Бетховена і думаю про особливу серйозність, якою просотана кожна нота, кожен такт. Її ще можна назвати чесністю, чесністю перед собою і перед слухачами. Або ж довірою – до себе і до слухачів. Цю ж таки серйозність, чесність і довіру відчуваєш, читаючи добрих старих авторів. Велетенська відповідальність за слово, урочистий стрій душі, таке враження, що письменник не пише, а править Службу Божу.

Сьогодні ця урочиста серйозність, чесність і довіра – як їх іще називай – практично втрачені в довколишньому соціальному середовищі. Катастрофічна заполітизованість усього на світі, включно з епідемією коронавірусу і дошкільною підготовкою дітей, оцінками пожеж у стародавніх соборах, що, як скіпки, палають у Франції та інших європейських країнах, з недоброю підозріливістю, якщо не ненавистю до того, що читає сусід у метро, з публічним юродством і кривлянням, коли жодного слова не почуєш і не побачиш, сказаного або написаного від чистого серця. Куди вони позникали, ті чисті серця? Всі наче перезаражені якимось психічним коронавірусом. А тих, хто ще не заразився, прийнято величати лузерами (ось іще одне ненависне слово новомови, створеної цинічним і нігілістичним розумом), або “порохоботами”, або національно стурбованими тощо. Як і в радянські часи, саме ярлики набули повсюдного поширення та вжитку. Люди, нездатні до посутньої розмови і самостійного мислення, охоче ліплять на чоло співбесідника ярлик: ти – порохобот; ти – лузер; ти лівак; а ти фашист. На цьому «розмова» переважно і закінчується. Щоб познайомитися з розгалуженою грибницею блідих поганок подібних епітетів, достатньо зазирнути на Фейсбук або Твіттер. Але як розібратися, то ніхто з них не є ні правдивим фашистом, ані справжнім ліваком, просто одному подобається зачіска скінхеда на аватарці, хоча він старанно святкує 1 травня і 7 листопада, бо ще наші діди їх святкували, а інший любить носити футболку із зображенням Че Ґевари і зіґувати, вітаючи приятелів з нічного клубу. Про кашу і хаос, які панують у головах пострадянського населення, можна писати томи.

Натомість високим духом, присутнім у творах Бетховена треба сповнюватися, наполегливо працюючи над собою. Через зосереджене і тривале читання добрих книг, а не постів у соцмережах. Через класичну музику, а не прокручувану годинами на повторі маячню чергового репера-одноденки. Через молитву, врешті, якої ніхто не скасовував, як ніхто ще не скасував смерті і безсмертя. Галас і сторонні шуми проникають до келії душі за посередництва Інтернету, соціальних мереж насамперед. Надто різношерста юрба вривається з монітора до твоєї свідомості, надто вже плутані, примітивні і недовговічні їхні повідомлення. Коли читаєш, скажімо, блог Кела Ньюпорта або колонку Ніколаса Карра, які чинять наполегливий опір пандемії соцмереж, то наперед знаєш, що тут пишуть розумні й освічені автори, які зачіпають дійсно важливі теми, вміючи цікаво подати їх і розвинути. Немає сенсу витрачати дорогоцінний час свого життя на мало- або й зовсім неосвічену решту, яка пише тільки тому, що в неї є чим писати, тобто комп’ютери і смартфони, а найгірше – є де публікувати. Особисто в мене хвиля захоплення неозорими можливостями публікації в соцмережах давно відкотилася, натомість прийшло розуміння, що вкрай необхідно створити фільтри і загати для колективного несвідомого проносу, інакше ми всі потонемо в нечистотах. Є труби, якими біжить чиста питна вода, і є труби каналізації; неприпустимо використовувати одні замість інших.

Тобто і тут, і тепер, і завжди залишається чинним імператив добору. Понад півтори сотні літ тому американський трансценденталіст Емерсон писав у чудовому есеї “Довіра до себе” досі актуальні, на жаль, слова про сучасне йому суспільство: “Несамостійність духу – тут чеснота, на яку найбільший попит, а довіра до себе – предмет огиди. Суспільство не любить правди і творчості; воно віддає перевагу умовностям і словам, які нічого не означають”. Я розумію, чому свого часу так захопився Живим Журналом, потім Твіттером, Фейсбуком, блогами тощо. Як і для кожного з нас, для мене все це виявилося вкрай новим і несподіваним, воно бурхливо розвивалося, пропонувало неозорі можливості для спілкування і обміну інформацією, нагоди, які ще півстоліття тому здавалися доволі таки фантастичними. Але за час, що минув звідтоді, картина інтернетного світу докорінно змінилася. Потужні гравці – такі, як Googleабо Фейсбук, – захотіли не тільки всепроникного стеження за кожним користувачем Інтернету, але й наполегливого нав’язування своєї волі виховувати нас у стадному дусі одностайності. Тепер нам вживляють у свідомість не лише рекламу товарів провідних світових брендів, а й належний (на їхню думку, найкращий із можливих) спосіб мислення, оцінювання та поведінки. А якраз це і є неприпустимим – хоч для Емерсона, хоч для мене, хоч для тебе, і тебе, і тебе, для кожної людини, що воліє мислити, вирішувати, оцінювати і діяти самостійно.

Тому настала пора вимкнути комп’ютер і увімкнути квартети Бетховена. Заваривши свіжий чай, я виходжу в садок до нашої троянди, і, піднімаючи чашку, кажу галицьке: «П’ю до тебе!» А тоді знову згадую Емерсона: “Ось ці троянди, що ростуть у мене під вікном, не виправдовують своє існування ні тим, що до них тут теж росли троянди, ані тим, що бувають і красивіші екземпляри. Вони те, що вони є, вони живуть сьогодні і живуть разом з Богом. Для них не існує часу. Просто є троянда і вона досконала в кожен момент свого життя”.

Саме цього я бажаю собі і всім вам, навіть тим, що із зачіскою скінхеда і у футболках з Че Ґеварою: будьте як троянди. Тільки тоді вам можна буде довіряти.

новини партнерів

19 січня, 2021 вівторок

19 січня, 2021 вівторок

18 січня, 2021 понеділок

17 січня, 2021 неділя

16 січня, 2021 субота

15 січня, 2021 п'ятниця

14 січня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати