Еспресо. Захід
Ексклюзив

Нам своє робити: як Ксенія Гвоздяк переконує суспільство, що колісне крісло - не вирок

Ірина Запотічна
8 червня, 2024 субота
07:50

У свої 19 років Ксеня Гвоздяк пережила декілька операцій через складне захворювання, пов’язане з опорно-руховим апаратом. Попри те, дівчина танцює, створює дизайн одягу для відомих спікерів і доводить суспільству, що колісне крісло - лише засіб пересування

Зміст

19-річна Ксенія Гвоздяк від народження має ортопедичне захворювання - артрогрипоз. Він дає ускладнення на м’язи тазу та суглоби, а тому все життя дівчина пересувається на кріслі колісному. 

"Жоден лікар не думав, що я буду жити, але я дівчина завзята, бойова. Я вирішила, що я поживу", - іронізує Ксеня. 

Гвоздяк розповідає, що досі вчиться користуватися кріслом колісним. Якщо по хаті вона ще може їздити більш-менш сама, то зробити це на вулиці їй не виходить через нерівні поверхні. Відтак, щоб куди-небудь поїхати, потрібна допомога мами чи брата. 

Коли дівчині було 14 років, її мама вибила для будинку пандус. Раніше в домі вже були рампи, однак вони не були практичними. До речі, попри те, що в будинку пандус таки встановили, він все одно не ідеальний і має поганий кут нахилу, а тому доводиться докласти зусиль, щоб піднятися чи спуститися. 

Школа стала випробуванням

До 6 років Ксеня відвідувала центр соціальних послуг та реабілітації "Джерело". Там вона була серед "своїх" людей, з якими було вільно та спокійно. Далі дівчину чекала школа, яка стала справжнім випробуванням.

Маленьку Ксенію віддали до 95-ї загальноосвітньої школи з інклюзивною формою навчання у Сихівському районі. Директор та вчителі дуже добре ставилися до дитини, однак з однокласниками було складніше, бо Ксеня стала першою ученицею на колісному кріслі.

"Тут був інший світ, де всі ходять. Було складно. Бували випадки, що діти підходили й питали: чому ти не ходиш, чому ти у "візку". Важко було кожному розповідати та пояснювати. Однак у мене була дуже класна група підтримки - це моя мама і мої вчителі, а також директор, який мене дуже підтримував, завдяки йому я й почала ходити до школи. Його віра у мене додавала мені сил", - каже Ксеня.

У школі був асистент учителя - варто розуміти, що це не асистент школяра. Його робота полягала в тому, щоб адаптувати приміщення і дітей до того, що в класі є учень чи учениця, яка має інвалідність. До 10 класу в Ксені була асистентка, яку та дуже любила і цінувала. Потім жінка звільнилася і до кінця навчання нікого у клас так і не дали. Своєю чергою були вчителі, які йшли назустріч, всіляко допомагали та адаптували завдання на уроках чи контрольних і доволі відкрито ставилися до Ксені.

"На математиці я більше спілкувалася, ніж писала. Я настільки добре не рухаюся, щоб писати. Це була справа часу і техніки. Звичайно, іноді мені записували рівняння чи задачу, щоб я бачила цифри перед собою". 

Фото: Ксенія з Ніком Вуйчичем

За 9 років школи Ксеня знайшла багато друзів, але, як це зазвичай буває, настав момент, коли класи об’єднали та змінився класний керівник. Через відключення світла та проблеми з ліфтом, яким мала б користуватися Ксеня, керівництво школи вирішило, що краще дівчинці на кріслі колісному з однокласниками буде навчатися не на третьому, а на першому поверсі. З цього й почалися проблеми, бо іншим дітям не сподобалися такі зміни й вони почали бунтувати проти Ксенії. 

"Зробили від мене загорожу партами. Потім у майбутньому з ними так і не вдалося порозумітися. В мережі завірусилося відео, де ми з однокласниками танцюємо на останньому дзвінку. Насправді мої однокласники казали: "Ти з нами танцювати не будеш, бо ти будеш заважати і відволікати глядачів". Але я домоглася того, щоб тих 40 секунд потанцювати. Отак у житті доводиться постійно чогось добиватись…"

Фото: Фото з соцмереж Ксенії

Нам своє робити

Фраза, яку Ксеня з мамою Олександрою повторюють, коли чують несхвальні коментарі у свій бік, або йдуть на візит до лікарів, які питають про грип, коли чують назву діагнозу "артрогрипоз".

Фото: Ксенія з мамою Олександрою

А вміння "робити своє" Ксеня відточує вже вміло. Говорить, що змалку було багато факторів, які штовхали на те, ким вона має стати та чим займатися в майбутньому. 

Найбільшим фактором стала мама, яка кожного ранку і кожного дня вдягала дівчину до школи і скаржилася на не адаптований одяг для людини з інвалідністю. Так школярка і вирішила, що має бажання створювати дизайн для одягу.

Сьогодні вишиванку, яку змоделювала Ксеня, носить всесвітньо відомий спікер Нік Вуйчич. Спочатку була ідея, з якою Гвоздяк вирушила до журналістів 1+1 на проєкт "Здійсни мрію". В кооперації з дизайнеркою за 4 місяці вдалося створити вишиту сорочку, яку Нік і досі вдягає на виступи. 

На інтерв’ю Ксеня прийшла у футболці з написом "Крим - це Україна". Це також ідея Ксені, а футболка унікальна, бо тут текст продубльований шрифтом Брайля. 

"У жовтні минулого року я була в Києві, заїхала у Кримський дім - це держустанова, котра займається культурою і популяризацією кримських татар, їхнього народу. Там я побачила деталі, які схожі з нашою культурою - це колиски, пристрої для ткацтва та веретена; а також ткані килими, які дуже нагадують гуцульські. Я згадала про ще одну мою ідею - об’єднати національні візерунки наших народів".

Так на блакитній футболці з українським традиційним візерунком алатиром сплітається кримськотатарський орнамент "орьнек" - символ того, що наші долі з’єднані невидимими нитками. 

Гвоздяк нагадує, що цього року ми мали два сумні ювілеї - 80-річчя депортації кримських татар, а також 10-ті роковини анексії Криму.

Тротуари та люди

Мама Ксенії майже завжди супроводжує дочку, коли тій треба кудись дістатися. Жінка розповідає, що хоч Львів і стає інклюзивнішим, проблеми із пересуванням по місту виникають постійно. Так, наприклад, труднощі є з тротуарами. Зазвичай після 17-ї години біля будинку все заставлено автівками й люди змушені ходити по проїжджій частині, не кажучи вже про пані Олександру з Ксенею на колісному кріслі. Своєю чергою водії вперто сигналять, коли бачать, що хтось іде дорогою. 

Проблеми є з громадським транспортом - маршрутки зупиняються не там, де мають зупинятися. Наприклад не доїде водій два метри до зупинки - і Ксеня вже не може заїхати всередину.  

"Усе залежить від водія, тому що якщо він зупиниться у правильному місці, опустить автобус, тому що низькопідлогові автобуси опускаються, опустить пандус, то все буде добре. Щодо комфорту - люди пхаються, встають на місце, яке обладнане ручкою, ременем для людей з інвалідністю. Доводиться людей розганяти".

Врешті Ксенія Гвоздяк підсумовує - усім нам варто бути більш уважними та обережними з людьми навколо.

"Нам варто питати про допомогу, однак не так, що ви одразу допомагаєте. Спочатку варто запитати, чи поміч людині взагалі потрібна. Нам треба один одного слухати та дослухатися до думок інших людей, бо це та база, якої у нас, на жаль, немає". 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин