Аптечна "кухня": як у львівських аптеках виготовляють ліки й чому такі заклади не витримують конкуренції з мережевими?

Зоряна Круль
17 червня, 2021 четвер
16:02

У давні часи аптекарі не лише виготовляли ліки і давали загальні медичні поради, а й могли виконати якесь простеньке хірургічне втручання та навіть… прийняти пологи.

Сьогодні завдання фармацевта (фахівця з неповною вищою фармацевтичною освітою) і провізора (з повною) зводиться переважно до продажу ліків. Але це – в Україні. За кордоном, зокрема в країнах ЄС, аптекарі, які працюють у рецептурних відділах, продовжують виготовляти лікарські засоби і багато пацієнтів довіряють своє здоров'я саме цих фахівцям, а не великим фармацевтичним корпораціям.  

Журналістка "Еспресо.Захід" побувала у такій аптеці у Львові. Крім неї, в місті не залишилося більше жодного (!) аптечного закладу, який виконував би повний цикл функцій фармацевтичного закладу охорони здоров'я: виготовляв ліки в умовах аптеки, забезпечував пацієнтів медикаментами (зокрема наркотичними, психотропними лікарськими засобами та прекурсорами), обслуговував 25 лікувальних закладів тощо.

Перший поверх старовинного п’ятиповерхового будинку на вулиці О. Фредра, 2 – саме тут, поряд з 4-ю міською клінічною лікарнею, розташовується комунальне підприємство Львівської облради "Аптека №1". Тут виготовляють і відпускають ліки… вже 95 років поспіль! 

"На сьогодні на Львівщині налічується 983 аптеки і 247 аптечних пунктів. Рецептурні відділи має лише 12 аптек у Львові й 10 – у районах області, з них п’ять – ТзОВ. Усі інші – комунальні. В ідеалі мало б бути хоча б по одній аптеці на район. У нас 25 районів, тож половина з них не має жодної аптеки з рецептурним відділом, – розповідає завідувачка аптеки Неоніла Бик. – Для порівняння, 1993 року у Львові було 93 аптеки, з них 91 аптека була із виготовленням". 

Запрошує всередину, у рецептурний відділ. Тут просторо, чисто, світло й по-домашньому затишно. Під вікном розташовується великий стіл, за яким сидить троє фахівців – завідувачка відділення, фармацевт і фасувальниця. Усі троє працюють над виготовленням та оформленням ліків. 

"Готуємо багато того, що взагалі не виробляється у заводських умовах. Наприклад, водний розчин метиленового синього, який застосовують у дітей при стоматитах. Заводи виготовляють лише спиртовий"


"Коли в аптеку надходить рецепт, дивимося спершу, скільки років пацієнту (дорослий це чи дитина). Обов'язково перевіряємо дозу – чи не є вона завищеною. Перечитуємо рецепт – чи немає в ньому несумісностей, чи все правильно виписано. Вираховуємо вартість кожного складника й виводимо загальну вартість ліків. Після цього рецепт реєструється у рецептурному журналі, де вказується прізвище пацієнта та вартість ліків. Пацієнт отримує талончик із зазначеним часом, коли він може прийти й отримати свої ліки. Далі рецепт надходить на виготовлення, – розповідає завідувачка відділу Едіта Мікула. – Виготовлені ліки оформляються спеціальними етикетками. Всі, які пацієнт повинен приймати внутрішньо, – етикетками зеленого кольору. Всі зовнішні позначаються оранжевим. Очні краплі – червоним. На етикетках обов’язково вказується найменування аптеки, яка його виготовила, із зазначенням номеру телефону, форми ліків, написом "берегти від дітей" і докладним поясненням, як ці ліки застосовувати. Якщо ліки належним чином оформлені до відпуску, пацієнт уже може їх забрати. Виготовлені очні краплі зберігаються в умовах аптеки дві доби. Мікстури, зварені на травах, – три. Решта лікарських форм зберігається 10 діб. Після цього знімаємо їх з "вертушки" і робимо відповідну позначку в рецептурному журналі, якщо ліки не забрали (але таке рідко трапляється)".

На фото – завідуюча рецептурним відділом Едіта Мікула.  

"Візьмімо краплі атропіну сульфату, – наводить приклад пані Едіта. – Це – засіб для зняття напруги зіниці, щоб можна було подивитися очне дно. Вони бувають різної концентрації. Заводські – 1%. Але лікар хоче 0,25%, 0,3%, 0,7% або 0,8%. У домашніх умовах розвести ці краплі неможливо – зробити це можемо лише ми, в рецептурному відділі. Або, скажімо, в пацієнта дерматоз. Лікар прописав йому мазь елоком і пантестин. Але це треба мазати один раз, потім – другий. Крім того, в людини – сильний свербіж, а значить, потрібен ще й анестезин (активний інгредієнт багатьох безрецептурних анестезувальних мазей. – Авт.). Ми все це змішуємо у ступці – і пацієнт отримає в одній баночці готовий пропис".

Витягує з холодильника свічки. Кожен супозиторій (так називається ця лікарська форма) загорнутий у цупкий папір. "Виготовляємо їх вручну за рецептом професора-проктолога Масляка, – розповідає провізор. – Основа – масло какао. Воно не пече. Усі заводські свічки виготовляють методом виливання на основі бутиролу, а ці ми виготовляємо методом викачування. Робиться густа маса – як з тіста чи пластиліну, і вже з неї викачують свічки, кожна з яких має відповідне дозування".  

Завідувачка бере до рук один із рецептів, що лежить на столі. Перелічує субстанції, що ввійдуть до складу майбутнього порошку. "Це – для пацієнта психоневрологогічного диспансеру, – пояснює. – Повинні виготовити 90 порошків – комбінацію всіх цих препаратів у необхідній дозі. Це важливо, бо в готовій лікарській формі дози не завжди є такими, як цього потребує пацієнт. Наприклад, якщо йому потрібна вдвічі менша, то мусив би поділити таблетку на дві рівні половинки. Якщо в чотири рази – на чотири частини і т.д. Крім того, цих таблеток мав би прийняти цілу жменю – дві таблетки цього, пів таблетки того, таблетку цього, і нічого при цьому не наплутати". Тож виготовлені під замовлення ліки – справжня знахідка для людей похилого віку, пацієнтів з психічними розладами і дітей. 

Ринок дитячих форм серцево-судинних препаратів покриває потребу лише на 25-30%. "Кардіологи виписують дитині 1/12, 1/16 чи навіть 1/18 (!) частину від дорослої дози, оскільки конкретно цього препарату у дитячій дозі може й не бути на ринку. Ось, наприклад, дитинці віком вісім місяці лікар виписав пропранолол (антигіпертонічний та антиаритмічний препарат. – Авт.) у дозі 0,0095 мг, а найменша доза пропранололу – 0,01, тобто 10 мг. Не розділить мама вдома цю таблетку!" – каже пані Едіта. "А ми необхідну дозу 0,0095 мг множимо на 100 порошків, ділимо на наявну дозу 0,01 мг, замішуємо порошок, після чого, – киває головою на терези, – виводимо його вагу, і в цьому одному порошку буде доза, яку виписав лікар".

"У всіх ліках є активна й допоміжні речовини. До своїх препаратів також їх додаєте?" – запитую завідуючу рецептурного відділу. 

"Звичайно. Лікар пише, що має бути наповнювачем – глюкоза або кальцію глюконат. Без наповнювача настільки маленьку дозу розважити було б неможливо", – пояснює пані Едіта.

Каже, крім математики, провізору чи фармацевту, який працює в рецептурному відділі, необхідні знання з фармакології, тобто як лікарські речовини діють на організм людини.

"Буває, що в аптеку надходить рецепт з утрудненим прописом (несумісністю). Це означає, що препарати між собою реагують і утворюють т. зв. "евтектичну суміш" ("сплавляються"). У мікстурі вони випадають в осад. У такому разі ми виділяємо їх у розчині окремо, зберігаючи при цьому і лікувальний ефект, який хоче лікар, і правильну лікарську форму", – зазначає завідувачка рецептурного відділу. 

Усі препарати і реактиви зберігають у спеціальних посудинах – штангласах. Це – темні або прозорі банки зі скла з широкою горловиною і притертим корком. Зауважую, що всі етикетки – білі, але написи на них (латинською мовою) – різного кольору: чорного або червоного. 

"Ті, що червоного – зі списку "Б". Це сильнодіючі речовини. На них обов'язково вказується разова і добова доза, – пояснює пані Едіта. – Чорного – це всі інші. Але є ще штангласи з білими написами на чорному тлі. Туди поміщають отруйні лікарські речовини". 

На звороті кожної аптечної тари є ще одна етикетка: із зазначенням країни та фірми-виробника, номера серії, сертифіката аналізу, терміну придатності і прізвищем того, хто заповнював ці дані. Штангласи розміщують на "вертушках" на робочих місцях працівників рецептурного відділу або в матеріальній у спеціальних шафах. У шафах зберігають переважно великі ємності. 

Кожен штанглас має своє місце. Сильнодіючі речовини зберігають окремо від решти. Окремо – рідини (оцтову кислоту, хлороформ, ефір). Окремо – барвні й пахучі. Аптекарі жартують: вони могли б працювати із заплющеними очима. За роки роботи так звикають до порядку, що й удома в них усі речі лежать кожна на своєму місці.  

У рецептурному відділі є ще т. зв. аналітичний стіл, де за потреби проводять експрес-аналіз. Такий стіл обов’язково розміщують біля вікна й оснащують реактивами, бюретками (скляними трубками з поділками і краном, які дозволяють точно виміряти невеликі об’єми рідини) та різними приладами для проведення фізико-хімічного і хімічного аналізу ліків.

"Рецептурні відділи потребують великих дотацій. Вони не завжди є рентабельними. Потрібне дороге обладнання. Потрібен мірний посуд"

Цікавлюся у провізорів, чому вирішили обрати саме цей фах і не просто відпускати ліки, як це роблять їхні колеги, провізори "першого столу", а виготовляти їх.

"Це – дуже творча робота, а я в дитинстві любила щось ліпити. З хлібчика робила горошинки. Водночас мені подобається, що я залучена у весь процес, починаючи від прийому рецепту й закінчуючи видачею готових ліків, що мушу задіювати логічне мислення, бо ліки виготовляються відповідно до технології, є порядок, що за чим давати, що з чим розтирати... Ця робота має свою "кухню", – всміхається пані Едіта. І вже без усмішки додає: "А крім того, я з першого дня не хотіла бути "продавцем". 

Стаж роботи пані Едіти – 39 років, й увесь цей час вона пропрацювала у рецептурному відділі. 

У Польщі, кажуть аптекарі, рецептурні відділи є у всіх мережевих аптеках. Працює це так. Якщо пацієнт замовляє ліки в аптеці, в якій немає рецептурного відділу, рецепт передають в аптеку, де таке виготовлення є, після чого готові ліки повертають у цю аптеку, звідки пацієнт може їх забрати. В Україні мережеві аптеки з'являються як гриби після дощу, але кількість аптек, які виготовляють ліки, тане як сніг на сонці. Рецептурні відділи потребують великих дотацій. Вони не завжди є рентабельними. Потрібне дороге обладнання. Потрібен мірний посуд, а він – зі скла, б’ється. Такі аптеки не витримують конкуренції з мережевими.

"Аптеки з-понад 100-річною історією відходять у небуття. З 21 залишилося 10"

Сьогодні робота аптек націлена на забезпечення чималих прибутків їхнім власникам. Водночас вони перестали бути закладами охорони здоров'я. Провізори намагаються забезпечити високі продажі, адже від цього залежать їхні зарплати, а не докладно розповісти пацієнту, які препарати та як йому приймати, з якими ліками вони сумісні, а з якими – ні тощо. 

"Раніше всі аптеки, розташовані у центрі, мали рецептурні відділи", – каже пані Едіта. 

Архівне фото надала Неоніла Бик.

До 2010 року вона працювала в аптеці "Під Золотою Зіркою" на вулиці Коперника, 1. Рецептурний відділ розташовувався на другому поверсі. А були й інші аптеки – "Під Фемідою" на Словацького, 12, "Під Срібним Орлом" на Краківській, 26, "Під Святим Миколаєм" на Грушевського, 23... З 21 аптеки, яким більше 100 років, у Львові залишилося 10. І проблема не тільки в тому, що древнє галицьке місто втрачає перлини, які століттями були його окрасою та привертали увагу туристів зі всього світу. Скоро може не залишитися баз підготовки, де студенти фармацевтичних факультетів середніх і вищих навчальних закладів проходять виробничу практику та інтернатуру.

Архівне фото надала Неоніла Бик. На фото – колишня завідувачка аптеки Людмила Пастушенко. Провізор пропрацювала тут 46 років, а сьогодні в цій аптеці на посаді заступниці завідувача аптеки працює її донька, Галина Сосновська.

Фармацевт Роман Синенько потрапив в Аптеку №1 на роботу вісім років тому, практично відразу після закінчення коледжу. 

"Дізнався, що є вакансія фасувальника. Досвіду не мав, але мав теоретичні знання. Проте оформляти лікарські засоби до відпуску мені не дуже подобалося. Це – не тільки одноманітно, а й фізично важко. Цілий день важиш і фасуєш. Руки і голова постійно в напрузі. Проте відпускати готові ліки також не хотів. Я порівняв би цю роботу з роботою у магазині. Від працівників вимагається виторг, і щоб цей виторг був, працівники намагаються "пропихати" препарати, які цій людині, можливо, й не потрібні. Людей можна зрозуміти: в кожного є сім'я, яку потрібно забезпечувати. Тож я бачив себе у виготовленні ліків. Насправді це – надзвичайно захопливий процес. От виписав лікар рецепт, а ми не можемо змішати вказані в ньому інгредієнти, і потрібно вже думати, як змінити порядок готування або які інші технологічні прийоми застосувати, щоб не змінити сполуки і дії препарату", – пояснює співрозмовник. 

Каже, замінити активну речовину, наприклад, у мазі теоретично можна, але її основи тоді не змішаються, будуть розшаровуватися, і виготовити ліки не вдасться. 

"Не маючи рецепту лікаря, можна замовити у вас медикамент?" – запитую. 

"Ну, ми ж рецептурний відділ", – усміхається Роман. 

"От, хочу я, приміром, замовити у вас лікувальну мазь від лупи. Мені також потрібно з цим іти до лікаря?" – продовжую наполягати. 

"Я в будь-якому випадку радив би проконсультуватися з лікарем, бо що таке лупа? Це може бути себорейний дерматит, а може бути псоріаз, який є не шкірним, а аутоімунним захворюванням", – пояснює аптекар.  

"Деякі лікарі виписують рецепти, де вказують торгова назву препарату і відсилають в аптеку. А так не має бути, – додає пані Едіта. – От і приходять до нас пацієнти, просять, щоб ми виготовили "подібні ліки, але не такі дорогі". Візьмімо до прикладу засіб від грибка. Якщо виготовити його в нас, він буде вдесятеро дешевшим, аніж розрекламований лікарський засіб для зовнішнього застосування, а результат – кращим. У нас в аптеці збереглися старі, авторські прописи ліків. Історія деяких налічує сотню років".

Цікавлюся, які ліки є найдорожчими. 

"Ті, які прописують при дерматитах, оскільки всі мазі – іноземного виробництва. Нам їх відпускають з великими націнками, що, відповідно, відбивається на загальній вартості ліків, які виготовляємо. Дорого також коштують порошки для лікування психоневрологічних захворювань, бо вони передбачають комбінацію великої кількості препаратів. Тремо таблетки, бо фірми не закуповують сировини (їм це не вигідно), тож мусимо виходити з того, що є на ринку", – каже Роман Синенько.

"У деяких регіонах України на цілу область налічується… не більше 2-3 аптек з виготовлення ліків!"

Аптекарі називають себе "останніми з могікан". Провізор вищої категорії Данута Луців працює у цій аптеці… з 1964 року. Раніше працювала на посаді провізора, а зараз – на посаді фасувальниці. 

На фото – Данута Луців, провізор, яка працює в цій аптеці з 1964 року

"Коли я прийшла сюди на роботу, аптека працювала з 08:00 до 22:00. Я мешкала за кілька кроків звідси. За стільки років стала мені другим домом, – каже. – Я вже прошу: "Виженіть мене чи що". Поки не виганяють". Скільки їй років, пані Данута не зізнається. Від колег дізналася, що жінці 81 рік. Але на вигляд стільки не даси. Та й коли дивишся, як справно працюють її руки, зважуючи і фасуючи порошки, не ймеш віри, що аптекарка вже давно на пенсії.     

Завідувачка аптеки Неоніла Бик каже: у Польщі аптечній мережі не дадуть ліцензії, якщо вона не матиме виготовлення ліків в умовах аптеки. Рецептурний відділ там працює, навіть якщо впродовж місяця його послугами скористається лише одна людина. Від неї зобов’язані прийняти рецепт і виготовити вказаний у ньому лікарський засіб. 

"Українським аптекам з виготовлення ліків дуже складно дотриматися ліцензійних умов виготовленню лікарських засобів. От, наприклад, є вимога – для виготовлення дистильованої води, необхідно відвести 8 м кв. площі. В інших країнах умови для виготовлення є спрощеними", – зауважує завідувачка. Тож не дивно, що в деяких регіонах країни на цілу область налічується… не більше 2-3 аптек з виготовлення ліків! 

За кордоном аптеку має право відкрити лише провізор. В Україні – той, хто має великі гроші. У країнах ЄС існують вимоги до відкриття аптеки: має бути пішохідна доступність, відповідне навантаження на кількість населення. В Україні аптеки відкривають у кожному під'їзді. 

"Завдання провізора – забезпечити пацієнта якісними медикаментами та фармопікою. У нас – виконати план", – з жалем констатує пані Неоніла. Проте провізор та її колеги сподіваються, що з часом ситуація зміниться на краще, і перший крок уже зроблено.

"Звернулися з листом від Галицької фармацевтичної асоціації до нашої влади і на комісії, а потім і на сесії міської ради було прийнято рішення зберегти аптеки з виготовлення. По-перше, не проводити аукціону під час підписання угод. По-друге, зменшити орендну плату. Ми ще не знаємо, як все це працюватиме на практиці, але таке рішення є, і це добре", – підсумовує завідувачка аптеки.   

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
45 ліцей
3 серпня, 2021 вiвторок
Прихильниця "русского мира" більше не очолюватиме ліцей у Львові
3 серпня, 2021 вiвторок
"Виразний і публічний акт богохульства", – священник про виступ польського гурту на "Файному місті" в Тернополі
ДТП
4 серпня, 2021 середа
У лобовій ДТП на дорозі до Брюховичів загинув 23-річний водій "Porsche"
Львів
+20
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
19:20
Предмети розкоші
Денис Струк розклав у Львові "Предмети розкоші"
19:02
Олексій Білошицький
Засуджених "торівців" не відсторонять, – заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький
18:46
Святоюрська кав'ярня
Випий кави і зроби добро: у Львові кав'ярня зароблятиме на соціальні проєкти Церкви
18:30
музей Криївка - УПА у Верховині
У Верховині відкрили музей Криївка УПА
18:15
У Львові на День Незалежності влаштують великий святковий концерт: хто виступатиме
18:10
град на Косівщині
Косівщину засипало градом. Фото, відео
18:00
Орден Святого Пантелеймона
Кого з львів'ян номінували на відзнаки Святого Пантелеймона. Список
17:45
Тарас Радь
"Малехівський прецедент" може спричинити хаос", – Тарас Радь
17:29
потяги
"Укрзалізниця" запустила додатковий "морський" потяг зі Львова
17:12
На Львівщині місцеві перекривали міжнародну трасу, бо їм не ремонтують дорогу до села
16:55
міст через річку Західний Буг на дорозі Н17 Львів – Радехів – Луцьк.
Найближчим часом на Львівщині запрацює тимчасовий міст через Західний Буг
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:40
Актау
Авіакомпанія SkyUp у вересні здійснить рейси зі Львова у Казахстан
16:24
У Трускавці запрацював Карпатський Офіс українсько-польської співпраці
16:16
Книга історика Андрія Козицького увійшла в довгий список літературної премії "Зустріч-2021"
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:53
негода_ Золочів
Львів'яни хочуть сформувати план дій для протидії негоді. Як долучитися
15:48
У Стрию 53-річного чоловіка викрили на масштабному зберіганні дитячої порнографії
15:40
міжнародний фестиваль оркестрів
Львівський дитячий оркестр взяв гран-прі на міжнародному фестивалі
15:27
Іван Федик
Львівський "Рух" звільнив тренера після двох поразок поспіль у новому чемпіонаті
15:23
Мешканець Тернопільщини невдало спалив сміття в лісі – тепер заплатить 175 тис. грн
15:10
банк грудного молока
До Банку грудного молока у Львові докуповують потрібне обладнання
15:09
Ірина Коляденко (праворуч)
Олімпіада-2020: Коляденко виборола для України 11-ту медаль Ігор у Токіо
14:59
Марта Федіна та Анастасія Савчук
Олімпіада-2020: Українки Федіна та Савчук виграли історичну бронзу в артистичному плаванні
14:58
Ремонт вул. Шевченка
Ремонт вул. Шевченка на паузі? Ні робітників, ні техніки, ні грошей
14:45
Сіяв конопелечки: в мешканця Стрийщини вилучили понад пів сотні нарковмісних рослин
14:42
Жан Беленюк
Беленюк приніс Україні перше золото Олімпійських ігор у Токіо
14:31
хімія
Львівський школяр став призером Міжнародної олімпіади з хімії
14:16
У музей Степана Бандери на Прикарпатті передали особисту скриньку провідника ОУН
14:06
Парвіз Насібов
Олімпіада-2020: Борець Насібов приніс Україні друге срібло Ігор у Токіо
14:02
Лілія Питльована
У Львові проведуть благодійну екскурсію, щоб врятувати життя викладачки УКУ 
13:45
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала дозвіл на рейс зі Львова у Бахрейн
13:33
шахтарі
"Якщо нас ігноруватимуть, доведеться їхати 24 серпня до Києва. Влаштуємо їм парад", - профспілковий лідер шахти "Степова"
13:19
Львів'ян запрошують на День молитви із сестрою Ліджі Пайяпілі
13:05
аварія на Рівнеазоті
Аварія на "Рівнеазоті": показники нітратів в ґрунтах поблизу заводу перевищені в 10 разів
12:51
Грудне вигодовування – особиста справа й вибір жінки, тиск тут неприпустимий, – Центр "Жіночі перспективи"
12:38
Володимир Тищенко
Голова "Голосу" Прикарпаття вийшов з партії після звинувачення Кіри Рудик у "неправильному голосуванні"
12:22
На Буковині в лікарню через отруєння грибами потрапила сім'я з дітьми
12:07
Архиєпископи УГКЦ й ПЦУ відреагували на виступ "Batushka" на фестивалі "Файне місто"
11:53
PR
Які нюанси врахувати під час вибору інтернет-провайдера
Більше новин