"Альтернативи, крім співпраці, ми не маємо", - Микола Княжицький у Польщі

Українці та поляки повинні забути про конфлікти часів Другої світової та об'єднатися перед спільними загрозами. 

Про це заявив народний депутат України Микола Княжицький, коментуючи під час конференції "Європа Карпат" 77-річчя з початку депортації українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках, - передає "Еспресо. Захід".

"Сьогодні в Україні день жалоби, мало хто про це знає. Приспущені прапори, чорні стрічки - день примусового виселення українців з їхніх територій. Але сьогодні такий же день жалоби й для поляків. Бо як було виселено 700 тисяч українців, так само виселено 700 тисяч поляків і євреїв з їхніх домівок. Коли ми дивимося на минуле, маємо про це пам'ятати. 

І маємо пам'ятати, що зараз з Донбасу виселилось стільки ж, скільки поляків і українців разом під час Другої світової війни - понад півтора мільйона. Це є трагедія", - наголосив Микола Княжицький. 

Княжицький також зазначив, що за останні 30 років Польщі вдалося вступити в НАТО і Європейський союз, а Україна поки що лише на шляху до цього.

"Ми багато зробили, нам, на жаль, вступити не вдалось. І саме тому, коли кажуть, що роль адвоката України минула, я з цим не погоджуюсь. Тому що в ролі адвоката України найбільше зацікавлена Польща. Ми це бачимо на прикладі Північного потоку -2",- акцентував Микола Княжицький. Північний потік - 2 - це спільна проблема і Польщі й України, - продовжив він.   

Ще однією спільною проблемою є оборона. "Українські солдати воюють зараз на фронті захищаючи не лише Україну, а і Європу, так само польська допомога нам потрібна... Бо не буде Україна білою плямою чи буферною зоною. Як тільки стане такою - зникне незалежна Польща. Недаремно говорять, що незалежна Польща неможлива без незалежної України й навпаки", - сказав парламентар. 

Тому депутат вважає, що задля розв'язання спільних проблем потрібно забути давні образи, а історію згадувати лише в контексті вшанування пам'яті.

"Я сьогодні знайшов могилу рідного брата дідуся свого в селі Острошовіце, який був туди переселений наприкінці 40-х років. Зараз костели оцифрували цвинтарі і я можу це побачити, - поділився особистим Микола Княжицький. - На форумі видавців УКУ буде там презентувати дуже цікаве дослідження. - вони фіксують кожне прізвище особи, яка загинула під час польсько-українського конфлікту, в цьому випадку йдеться про Холмщину". 

Український політик зацитував у цьому контексті єпископа Бориса Гудзяка: "Наша пам'ять - це не пам'ять лише про героїв. Це пам'ять про звичайних людей, яких нема з нами й за яких ми маємо молитися". 

"Ні польська держава, ні українська за 20 років не склала списку вбитих з двох сторін в тих жахливих конфліктах. А це треба зробити, щоб цього не повторилось. і спільно дивились у майбутнє. Бо альтернативи, крім співпраці ми не маємо", - підсумував Микола Княжицький. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу Facebook-сторінку.