82% переселенців у Франківську намагаються спілкуватися українською, – опитування

Більшість переселенців, які переїхали до Івано-Франківська через війну, попри те, що спілкуються у побуті двома мовами, або лише російською, з місцевими намагаються спілкуватися виключно українською 

Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного соціологічною групою "Рейтинг", передає "Еспресо.Захід".

"Попри те, що більшість опитаних (понад 65%) тих, хто недавно приїхав до міста, спілкуються у побуті двома мовами, або лише російською, абсолютна більшість з них (82%) намагаються з місцевими спілкуватися виключно українською (серед російськомовних таких – дві третини)", - йдеться в опитуванні.

Також 57% переселенців не бачать проблеми мовного непорозуміння з місцевими жителями. 37% вбачають у цьому незначну проблему, лише 6% - значну. Натомість серед місцевих 13% вважають, що існує значна проблема мовного непорозуміння з біженцями, 51% вважають цю проблемою незначною, 35% - не бачать у цьому жодної проблеми.



Згідно з даними опитування, переселенці загалом краще оцінюють ставлення до себе місцевих жителів, аніж жителі обласного центру оцінюють своє ставлення до внутрішньо переміщених осіб. Так, 57% опитаних переселенців говорять, що ставлення місцевих до них дуже позитивне, ще 30% - скоріше позитивне. У свою чергу, 20% місцевих жителів зазначили, що цілком позитивно ставляться до біженців, 42% - скоріше позитивно, 27% - нейтрально. Лише 3% опитаних франківчан зазначили, що ставляться до переселенців негативно.

Три чверті франківчан зазначили, що особисто надавали допомогу переселенцям. 51% позитивно поставилися б до того, що частина переселенців залишилися б жити або працювати у місті. 43% ставляться до такої перспективи нейтрально, лише 5% - негативно.

Більшість (92%) підтримують ініціативу про перенесення підприємств з регіонів, які постраждали від війни на територію Івано-Франківської області. 74% - підтримують ідею будівництва постійних помешкань для внутрішньо переміщених осіб.

Половина опитаних переселенців у Івано-Франківську є жителями центральних областей України, 38% - прибули зі східних регіонів, лише 12% - з південних. Майже 80% - це жінки (55% з них мають дітей до 17 років). Середній вік переселенців - 44 роки. Третина їх постійно вдома спілкуються російською мовою, 45% - двома мовами (як українською, так і російською), чверть - тільки українською.

Крім того, за даними опитування, 10% опитаних переселенців планують повертатися додому найближчим часом, 45% - планують повертатися, але трохи пізніше. 40% - мають намір повернутися тільки після закінчення війни. Лише 3% не мають наміру повертатися взагалі.

Опитування проведене 16 квітня 2022 року. Соціологи звернулися до мешканців Івано-Франківська та переселенців, які приїхали у місто, віком від 18 років і старших. Вибірка серед мешканців міста репрезентативна за віком, статтю. Вибіркова сукупність: 600 респондентів – жителі міста Івано-Франківськ, 400 респондентів – переселенці. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 4,0% - опитування містян, не більше 4,9% - опитування переселенців.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.