7 адрес Леся Курбаса у Львові

16 жовтня, 2021 субота
15:55

Львів - це місто, яке сформувало активну громадянську позицію Леся Курбаса і допомогло проявитися його національній свідомості.

Коли у житті Леся Курбаса з’явився Львів? Ми знаємо, що народився майбутній митець 25 лютого 1887 р. у місті Самбір, що на Львівщині, у сім`ї галицьких акторів Ванди та Степана. Дитинство хлопець провів у селі Старий Скалат нині Підволочиського району Тернопільської області. Згодом, після закінчення Тернопільської гімназії, Лесь Курбас вступив до Віденського університету на філософський факультет, де навчався півтора семестра, з 1907 р. по 1908 р. Після цього він повертається до рідної Галичини – майбутній режисер стає студентом Львівського університету. Відтепер долі міста і митця пов`язані, передає "Еспресо.Захід".

Пропоную розглядати таку взаємодію з точки зору того, чи місто впливає на людину, чи людина на місто? Доля Курбаса – доля сильної особистості, а тому досліджувати взаємовплив буде особливо цікаво та актуально. Із чого варто розпочати?

Тут варто сказати, що саме жага до навчання привела Леся Курбаса до Львова. Вступив він на філософський факультет Львівського університету. Тут він навчався з 1908 до 1910 рр. У цей же час ми можемо говорити про початок театральної діяльності Леся Курбаса: молодий митець стає актором аматорського гуртка "Сокіл".

З 1912 р. Лесь Курбас – вже режисер Гуцульського театру Гната Хоткевича, а через півроку – актор театру "Руська бесіда" ("театру Стадника") у Львові. Цікаво, що саме у цьому театрі свого часу грали батьки митця. За короткий час він зіграв чимало ролей, які одразу привернули увагу і глядачів, і критиків: Гриць ("Ой, не ходи, Грицю…" М. Старицького), Михайло Гурман ("Украдене щастя" І. Франка), Секретар ("Марія Магдалина" Ф. Геббеля), Іван ("Осіння буря" І. Войновича), Астров ("Дядя Ваня" А. Чехова), Васька Пепел ("На дні" Максима Горького), Корній ("Чорна Пантера і Білий Ведмідь" В. Винниченка), Гетьман Дорошенко ("Сонце Руїни" В. Пачовського).

Так, рецензент львівської газети "Діло" Іван Левицький після перегляду "Сонця Руїни" у Львові наприкінці березня 1913 р. відзначав, що Лесь Курбас "актор талановитий, інтелігентний і думаючий. Його інтерпретація Дорошенка була хвилями дуже переконуюча. Багато шляхетних жестів, пара гарних акцентів – все склалося на артистичну креацію, хоча, може, не у всім скінчену, повну".

Широкого визнання набула гра Леся Курбаса у "Сонці Руїни" постановки режисера Степана Чарнецького. Рецензент чернівецької німецькомовної газети "Czernowitzer Allgemeine Zeitung" Фердинанд Матрас писав: "Цей ще молодий митець, який, як ми чули, лише недавно вступив на сцену після закінчення університету і драматичної школи у Віденській консерваторії, вже сьогодні є виконавцем, якому може позаздрити український театр. Його гнучка висока і струнка постать, його красива голова із шляхетним профілем і його дзвінкий трагічний і пронизливий голос – із привабливим тембром – це риси, які відкривають перед ним майбутнє справжнього актора".

Читайте також: На Львівщині стартував проєкт із популяризації Леся Курбаса

У цей же час ми можемо говорити не тільки про мистецьке зростання Леся Курбаса, а й особистісне, пов’язане із душевними хвилюваннями та здобуттям життєвого досвіду. Так, у Львівському театрі "Руська бесіда" партнеркою актора-початківця була зірка тодішньої галицької сцени Катерина Рубчакова. Дуже часто їм випадало грати кохання: він грав Михайла, а вона - Анну в "Украденому щасті", він - Астрова, вона – Олену у "Дяді Вані". Цей дует можна назвати по-справжньому високомистецьким. Так, почуття, які їм довелось відігравати на сцені, знайшли певне відображення у реальному житті. Адже Лесь Курбас закохався у свою партнерку – заміжню жінку, яка була значно старша за нього та вже мала дітей від іншого чоловіка. Певний час він приховував свої почуття, проти у дорозі на гастролі до Кракова у 1913 р. , куди вони їхали разом, вирішив зізнатися. Але Рубчакова не просто відмовила йому – вона висміяла його почуття. І це настільки вразило і образило молодого актора, що той навіть вирішив звести рахунки із життям. Лесь Курбас вистрілив собі у груди, і куля невеликого калібру застрягла у нижній частині серця митця, залишившись там назавжди.

Читайте також: Львів’янам презентували виставку про Леся Курбаса

Також Львів - це місто, яке сформувало активну громадянську позицію Леся Курбаса і допомогло проявитися його національній свідомості. Тут варто згадати про членство митця у Львівському товаристві "Сокіл", яке відіграло вагому роль у національному відродженні. Основною метою товариства було виховання в українському суспільстві єдності, віри у власні сили, почуття честі. Одним із напрямків діяльності товариства було створення українського театру, де Курбас також залишив свій слід. Дебюту Курбаса на сцені "Сокола" 28 березня 1909 року присвячена меморіальна дошка на будинку "Дністра" біля вулиці Підвальної. До речі, нині ця дошка є єдиною у місті Лева, яка нагадує про його зв'язок із митцем.

У липні 1909 року відбувся з'їзд студентства вищих шкіл Австро-Угорщини і Росії, на якому було утворено Український студентський союз. З'їзд у своїх резолюціях підтримав боротьбу за український університет. Учасники з'їзду здійснили подорож до Карпат, відвідали у Жаб'є директора школи Теофіла Кисілевського, через гору Піп Іван піднялись на Говерлу. Серед них був і Лесь Курбас, і відповідні світлини сьогодні зберігаються у фондах самбірського музею.

Як юридичну особу УСС зареєстрували з осередком у місті Львів. Курбаса обрали в правління й призначили бібліотекарем. Саме тому Леся Курбаса не оминули трагічні події 1 липня 1910 року. Тоді було заарештовано 128 студентів Львівського університету, які вийшли на вулиці Львова із вимогою відкриття окремого українського університету. Серед них був і Лесь Курбас. Через це згодом його відсторонять від занять, і він поїде до Відня закінчувати драматичну школу вільного слухача.

Як можна побачити і підсумувати, Львів для Леся Курбаса - місто важливе і особливе. Якщо Харків - це місто Курбасової зрілості і його розквіту як театрального режисера, то Львів - це молодість митця. Саме це місто зберігає у собі досвід його перших кроків на театральній сцені, саме воно пам'ятає шум перших овацій і ейфорію від першого тріумфу митця. Також Львів пам'ятає сум від трагічного першого кохання майбутнього режисера. І саме це місто створило умови для того, аби Лесь Курбас проявив себе як свідомий українець із активною громадсько-національною позицією.

Тож місто впливає на людину чи людина на місто? Сильна особистість і місто взаємозмінюють і взаємодоповнюють один одного - і історія Леся Курбаса це яскраво доводить.

Аліса Тихоненко (м. Харків)

Підготовано за проєктом "Освітньо-мистецькі студії "#Курбас_всюди", який реалізовується Товариством Надсяння (м. Львів) та ГО "Арт Оборона" (м. Харків) у межах Програми підтримки міжрегіональних культурних обмінів "Змінимо країну разом", що проводить Асоціація органів місцевого самоврядування "ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ - УКРАЇНА" – Карпатська агенція регіонального розвитку" за підтримки Львівської обласної ради

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Олександр Турчинов
28 листопада, 2021 неділя
Оптимальний варіант для країни – це демократичні дострокові парламентські, а потім президентські вибори, – Олександр Турчинов
Андрій Піонтковський
28 листопада, 2021 неділя
США, як ніколи, рішуче налаштовані покарати Путіна за агресію, – Піонтковський
Михайло Гончар
28 листопада, 2021 неділя
"Меседж Кремля Європі − перегляньте свої пріоритети, облиште Схід нам, Білорусь, Україна хай вас не турбує", − Михайло Гончар
Львів
+6
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.07
  Купівля 27.07
  Продаж 27.33
 • EUR
  Купівля 30.41
  Продаж 30.87
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
29 листопада
14:27
гелікоптер медичний
У Львові почали будівництво вертолітного майданчика для аеромедиків
14:12
будинок вчених
Наслідки "голодної туси". Господарську діяльність Будинку вчених у Львові призупинили
13:48
Ексклюзив
розвідка
Хто й навіщо руйнує українську розвідку. Розслідування "Еспресо"
13:30
коронавірус
Епідеміологічна ситуація на Львівщині стабілізувалася. Чому ми досі в "червоній" зоні?
13:19
львівський спортсмен
Львівський прикордонник став володарем Кубка України з пауерліфтингу
12:57
вілла Подолянка
П'ять вілл у Львові, які пам'яткоохоронцям вдалося вберегти від забудови
12:39
Христина Дорожовець
Христина Дорожовець. Заразитися щастям у Данії
12:15
зникла дівчинка
У Львові розшукують 14-річну дівчину, яка зникла в центрі міста
11:54
Будинок вчених
У львівському Будинку вчених пояснили, чому не завадили "голодній тусі"
11:38
марафон
270 км за 27 годин: військовий з Волині відзначив річницю створення свого підрозділу
11:18
ДТП у Львові
У Львові в аварії травмувались четверо людей
11:01
Інтерв’ю
Дмитро Орєшкін
Це стратегія Кім Чен Ина – для того, щоб з ним розмовляли, запускає в білий світ ракети, – Дмитро Орєшкін про Путіна
10:47
чадний газ
На Львівщині жінка та двоє дітей отруїлися чадним газом
10:32
Коронавірус в Україні
На Львівщині виявили понад 200 нових хворих на COVID-19
10:13
Бурштинська ТЕЦ
На ТЕС в Івано-Франківській області стався вибух
09:57
Мар'ян Кашуба
"У мого сина – тяжка форма аутизму. Але я вірю, що він виросте і стане програмістом"
09:42
святкування блогерів
"Голодна туса" в день скорботи у Львові. У соцмережах оголошують бойкот блогерам-організаторам
09:11
багатоповерхівка
У Львові молода жінка загинула після падіння з багатоповерхівки
08:46
водне поло
Збірна України з водного поло перемогла на Лізі Націй
08:19
відключення світла
У Львові, Винниках та Рудному декілька вулиць будуть без світла. Перелік
08:00
погода
Поривчастий вітер, мокрий сніг та ожеледиця. Погода на Львівщині
2021, неділя
28 листопада
20:37
акценти
Державний кордон та карантинні зони – акценти від "Еспресо.Захід"
20:10
Скульптура Христа Боїмів
Скульптуру Скорботного Христа з каплиці Боїмів забрали на реставрацію
19:42
Катерина Бабкіна
"Як не зведешся, то глянь довкола хоча б, я угорі над тобою, до тебе зву", − Катерина Бабкіна читає поезію у небі
19:15
телефон
Ваш телефон – засіб зв’язку, інструмент для роботи чи свідчення достатку?
18:48
Аґнєшка Голланд
"Росія не може проковтнути правду про Голодомор", − режисерка фільму "Ціна правди"
18:23
Тетяна Вергелес
Тетяна Вергелес. "Все це може припинити Оксана Линів…"
18:20
Оновлено
ДБР почало розслідування щодо відео Юрія Бутусова. Журналіст каже, що це - помста Зеленського
17:57
Інтерв’ю
Андрій Піонтковський
США, як ніколи, рішуче налаштовані покарати Путіна за агресію, – Піонтковський
17:34
цигарки
На Львівщині затримали контрабанду майже 4 тис пачок цигарок
17:11
Турчинов
Бездіяльність у питаннях захисту країни провокує Кремль на війну, – Олександр Турчинов
16:44
іконостас
На Львівщині  відтворили іконостас за технологією 3D-мапінгу
16:22
Інтерв’ю
монахиня
"У монастир я прийшла у 18 років і жодного разу не пошкодувала про своє рішення"
15:57
відділення кардіохірургії та трансплантації серця
Львівські лікарі врятували хлопця, який міг ходити лише зі схрещеними ногами
15:33
Інтерв’ю
Михайло Гончар
"Меседж Кремля Європі − перегляньте свої пріоритети, облиште Схід нам, Білорусь, Україна хай вас не турбує", − Михайло Гончар
15:12
Різдвяний піст
Сьогодні у християн східного обряду починається Різдвяний піст
14:46
Дмітрій Орєшкін
"У Росії були часи, коли вона не розширювалася, а звужувалася", – Дмітрій Орєшкін про статтю Владіслава Суркова
14:23
Оновлено
Христина Буркутбаєва
У Львові знайшли зниклу 10-річну дівчинку
13:59
Андрій Левус
"СБУ розпочало провокації проти учасників та організаторів акції 1 грудня", – Андрій Левус
13:31
У Чернівцях горіла обласна лікарня
У Чернівцях горіла обласна лікарня
Більше новин