390 млн кредитів не вистачило: Олег Іщук повідомив про катастрофічний стан бюджету розвитку Львова

Голова бюджетної комісії Наталія Шелестак переконана, що місто мусить заморозити фінансування всіх об'єктів, які не є першочерговими.

Львів не має грошей на завершення проєктів, які були передбачені у бюджеті розвитку. Станом на 20 вересня доходи бюджету розвитку Львівської громади виконані лише на 44%. Про це йдеться в офіційному повідомленні департаменту фінансової політики, яке оприлюднила на своїй сторінці у Facebook  голова постійної комісії з фінансів та планування бюджету Наталія Шелестак, передає "Еспресо.Захід".

"Доходи бюджету розвитку на 2021 рік заплановані у сумі 884,9 млн грн. Станом на 20.09.21 р. фактичні надходження склали 393,3 млн, або лише 44%. Для фінансової можливості перекрити випадаючі доходи, які до кінця року очікувано повністю не надійдуть, було взято кредити в банках на загальну суму 390 млн. грн. Це давало змогу повністю профінансувати усі передбачені радою об'єкти бюджету розвитку. Однак ухвалою від 16.09.2021р. "Про внесення змін до розподілу коштів бюджету розвитку Львівської МТГ на 2021 рік" названі кредитні кошти знову розподілені на нові об'єкти в сумі 235,8 млн грн. Разом з розподілом у минулих ухвалах загальна сума кредитних коштів від банків знову розподілена на суму 291,6 млн грн. Таким чином, на перекриття випадаючих доходів залишається лише 98,4 млн грн, що приводить до реальної загрози щодо повного забезпечення фінансування об'єктів, передбачених бюджетом розвитку на 2021 рік", – йдеться в повідомленні за підписом директора департаменту фінполітики Олега Іщука.

Яким чином міська рада примудрилася вдруге розподілити вже розплановані бюджеті кошти – загадка. Адже перед тим, як ухвалу виносять на голосування, її затверджує виконком і бюджетна комісія.

"Офіційно отримала зранку цей документ і … "підвисла". Зараз збирають у ратушу, аби з'ясувати, що відбувається, – заявила "Еспресо.Захід" Наталія Шелестак. – Нам уже пишуть, що ми щось там не так порозподіляли. Але фактично ми затвержуємо лише те, що нам подають виконавчі органи влади. Усі прогнози формують "спеціально навчені люди", які отримують за це зарплату. Вони сидять у департаментах і роблять фінплани".

Але як можна було так планувати надходження бюджету, що у третьому кварталі маємо лише 44%?

Бюджет розвитку має специфіку наповнення. В тому числі за рахунок продажу нерухомості та землі через аукціони. Основне ненаповнення пішло саме через це. Коли ми питали: "а ви впевнені, що все це продасте", нас запевняли: "так, впевнені". Я робила запити і просила пояснити, чому все це не реалізовується ще до канікул. Нас знову  переконували, що до кінця року встигнуть. Але заплановані аукціони не відбуваються. При цьому загальний бюджет виконується. І я впевнена, що до кінця року він буде виконаний на 99,9%. Тобто по загальному бюджету немає жодних загроз, лише по бюджету розвитку.  Саме з бюджету розвитку ми оплачуємо всі кредити, боргові зобов'язання, лізинги. Все, що місто напозичало. У нас було велике повернення в червні – 440 млн грн по облігаціях, які брали на дороги. Цього року  також закриваємо частину лізингів. Я неодноразово ставила питання: а як ми будемо виконувати розвиткові проєкти? Адже в нас є купа проєктів з минулого-позаминулого років, які треба доробляти. Казали: нам вистачить, ми все встигнемо. До речі, саме Олег Іщук неодноразово говорив, що є проблеми з виконанням бюджету. Ще до того, як написав офіційне повідомлення. Але він  відокремлений від виконавців. Він, по суті, займається виключно фінансами та фінансовим плануванням фінансового бюджету. Але не відповідає за проведення тих же аукціонів.

"Якщо ми наберемо ще кредитів, то наступні бюджети розвитку будуть виключно бюджетами повернення боргів. Місто зупиниться у розвитку. Гадаю, що ті об'єкти, які можна зараз заморозити, треба заморозити"

Чи означає це повідомлення, що ще до кінця року доведеться брати нові кредити?

Мені б не хотілось. Але так, як я бачу вихід з ситуації, – так точно не буде. Якщо ми наберемо ще кредитів, то наступні бюджети розвитку будуть виключно бюджетами повернення боргів. Місто зупиниться в розвитку. Гадаю, що ті об'єкти, які можна зараз заморозити, треба заморозити. Так, це непопулярний крок. А що робити? Хай би краще наше керівництво міста перестало роздавати обіцянки. От Андрій Іванович пообіцяв парки, відразу проголосували за це. Перепрошую, у нас з лікарнями все не в порядку, з об'єктами освіти теж. Розумію, що хочеться мати парки і круті дороги. Але чи нам уже аж так потрібна була дорога на Пекарській? А туди пішли мільйони. На жаль, депутати не завжди можуть коригувати ці речі. Крім того, нам у спадщину дісталися розриті дороги з минулого року. І ми змушені будемо знайти фінансування на завершення ремонту Шевченка та Бандери. Якщо ми цього не зробимо, Львів далі стоятиме в заторах.

Ми зараз маємо чітко розробити стратегію розвитку на найближчі п'ять років з розумінням, що нам не можна починати нові об'єкти, особливо такі незрозумілі речі, як якісь стави, на які йдуть мільярди. Ми просто не можемо собі того дозволити. І про це треба чесно говорити!

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.