35 тис. грн за кілька яйцеклітин: про безпліддя, донорство та репродукцію

23 липня, 2021 п'ятниця
15:15

10% населення світу, які є у репродуктивному віці, стикаються з проблемами безпліддя.

Народження дитини – це чи не найбільше свято у житті кожної родини. Адже життя скінченне, а завдяки дітям, яким передаємо свої гени, виховання та культуру, ми продовжуємо і своє життя.

"Еспресо.Захід" розповість вам про проблеми безпліддя, донацію статевих клітин та світ репродукції.

Щороку 90 млн людей звертаються з проблемами безпліддя

Фото: familywellness.org.uk

Проблеми з безпліддям завжди були, є і будуть. Більше того, безпліддя лише росте. Це пов’язано з різними факторами, зокрема, з екологією та малорухливим стилем життя молодих людей. Щороку 90 млн людей у всьому світі звертаються з тими чи іншими проблема пов’язаними з безпліддям. Мова йде не лише про жінок, але й про чоловіків. Адже статистика каже, що ймовірність складає 50 на 50.

Справді, якщо раніше вважали безпліддя суто жіночою хворобою, то зараз є розуміння, що якість сперми чоловіка грає не менш важливу роль у створенні нового життя.

Безпліддя піддається лікуванню, однак є випадки, коли єдиний вихід – це донація – використання ооцитів чи сперматозоїдів донора для створення ембріона, який у майбутньому дасть зародження нового життя. Тобто "позичають" яйцеклітини чи сперматозоїди в здорових людей, запліднюють їх, вибирають найкращі ембріони і поміщають в матку жінки-реципієнтки.

Донації потребують приблизно 6% з 90 млн людей, які мають проблеми з безпліддям. Тобто щороку 5 млн людей шукають донора, щоб зачати омріяну дитину. Тому у світі є великий попит на здорові репродуктивні клітини, в першу чергу – яйцеклітини.

15 років тому в Україні було лише три репродуктологи

Уляна Дорофеєва лікар-гінеколог зі Львова, з 2008 року вона займається проблемами репродукції. Уляна Сергіївна розповідає, що перша клініка на теренах України почала свою роботу у 2001 у Києві і в цьому ж році клініка такого ж спрямування відкрила свої двері у Львові. 15-20 років тому в Україні було менше репродуктологів, ніж пальців на одній руці, натомість зараз ліцензію має понад 60 клінік, а це сотні людей.


Фото: Уляна Дорофеєва

"Проблема у тому, що в Україні посада та діяльність лікаря-репродуктолога не є регламентована, тобто офіційно досі немає такої посади. Тому, щоб здобути відповідну кваліфікацію та рівень знань, наші лікарі їздять за кордон, отримують там сертифікати з репродуктології та практичний досвід. До того ж, в Україні немає регуляції банку яйцеклітин та сперми. Тому банки, які діють у нас, є міжнародними. Для прикладу, я є директором одного з таких банків – «OVOGENE Egg bank», який зареєстрований у Британії, але діє тут, в Україні", – говорить Уляна Дорофеєва.

Однак обізнаність українців про репродуктивні проблеми та донацію зростає. Зокрема, відповідно до статистики у 2013 році проходило 9,5 років від моменту, поки пара дізнавалася про проблеми свого безпліддя і була скерована або безпосередньо зверталася до репродуктолога, то у 2020 році цей період скоротився до 4,5 років. Українці часто спершу звертаються до нетрадиційної медицини, зокрема, до різних бабок та ворожок, а тоді вже до гінекологів та урологів і як крайність – до репродуктологів.

"Програма донації – це програма відчаю, коли пацієнти спробували все. Часто це пов’язано з віком, коли до програми вдаються старші жінки. Жінка має свій репродуктивний вік. Якщо вона не встигає, то після 35 років зменшується кількість яйцеклітин, можуть бути викидні, згасає фертильна функція, настають менопаузи і не настання вагітності. Якщо раніше середній вік народжуваності українок був 24 роки, то зараз – це близько 28 і він йде в сторону до 30. В Європі вже понад 30 років", – розповідає Уляна Дорофеєва.

В Україні донори яйцеклітин та сперматозоїдів обов’язково мають мати дітей

Фото: americanfertility.com

Стати донором яйцеклітин чи сперматозоїдів не так вже і просто. Адже до кандидатів висувається цілий ряд вимог пов’язаних з їх віком (18-30 років), здоров’ям (багато тестів), психологічним станом і навіть таким фактом, як наявністю дитини!

Справді, в Україні та ще кількох країнах світу однією з умов, що жінка чи чоловік можуть бути донором яйцеклітин чи сперми є наявність дитини. З одного боку, це додаткова впевненість, що репродуктивний матеріал якісний, а з іншого – це зменшує шанси, що студентки перших курсів будуть тим займатися задля отримання грошей. Адже ціна питання суттєва.

35 тис. грн отримує жінка, і 15 тис. грн чоловік

Якщо 10-15 років тому жінки отримували за одну процедуру донації (одна стимуляція і відбір десяти і більше яйцеклітин) 2,5 тис. грн, то зараз – це 35 тис. грн! Чоловіки отримують втричі менше, однак і потреба в чоловічих продуктах є у рази меншою. Цікаво, що в Україні ці гроші називають "компенсованим альтруїзмом". Адже в деяких країнах взагалі нічого не платять за це, суто з альтруїстичних мотивів багато людей здають свої яйцеклітини та сперму, мов кров для потреб інших. 

"Статистика нашого банку каже про те, що троє з десяти проходять відбір. За цей рік звернулася понад тисяча жінок і лише 300 відповідали всім критеріям та пройшли програму донації. Існує багато міфів про те, що для жінок така процедура шкідлива, мовляв, може призвести до менопаузи. Однак це не так. Від того, що чоловік зробить еякуляцію, то менше сперми у нього не стане. Так само у жінок. З початком кожного менструального циклу певна кількість фолікулів у кожної жінки готова до продукції яйцеклітин і якщо ці ооцити не є використаними, то зазнають процедури природнього відмирання і більше не можуть бути використаними. Одні ооцити дозрівають, а інші виходять і зникають. По-суті, для жінки менструація – це нова сторінка для можливостей зачати. Програма донації дозволяє жінці пройти всі необхідні обстеження та дізнатися все про своє репродуктивне здоров’я. Так, жінки проходять курс гормональної стимуляції, але ця процедура не шкідлива. Її мета – стимулювати і пришвидшити ріст яйцеклітин, щоб у підсумку їх невідчутно для жінки забрати. Під анестезією жінці вводять спеціальну голку, якою забирають ці мікроскопічні яйцеклітини", – розповідає Уляна Дорофеєва.

Яйцеклітини, сперматозоїди, ембріони можуть вічність зберігатися в кріокамерах

Фото: institutomarques.com

Після зібрання, яйцеклітини та сперматозоїди попадають у кімнати кріозберігання. Власне, це і є "банком" – металеві ємності з рідким азотом. Їх там заморожують і, при правильних умовах, вони можуть безкінечно довго в такому стані перебувати. У кожній клініці репродукції зберігаються десятки тисяч клітин та ембріонів.     

Анонімність донорів

Цікаво, що в Україні існує анонімність донорів. Тобто, по-перше, обираючи донора, пацієнти не знають ні імені й інших точних даних стосовно донора. Інформація доступна лише стосовно групи крові та так званих фенотипічних ознак – колір очей, волосся, статура, зріст і так далі. Також є дані про успішність у навчанні та роботі, його чи її зацікавлення та фотографії з дитинства. А, по-друге, народжені таким чином діти можуть дізнатися історію свого виникнення лише від батьків, якщо ті їм розкажуть. Самі ж донори не мають ніяких прав на дітей.

"Донорами стають не лише для когось, але і для себе. Бувають випадки, коли жінка без допомоги репродуктологів не може завагітніти. У 2008 році в мене була пацієнтка, яка мала проблеми з трубним фактором. Після стимуляції, ми отримали 20 яйцеклітин. Запліднивши їх спермою чоловіка, ми отримали ембріони і помістили їх в кріокамери, де їх можна безкінечно довго зберігати. Згодом із цих ембріонів, які отримали ще в 2008 році, пара мала дітей у 2012, 2016 і 2020 роках", – каже Уляна Дорофеєва.

"Справи Божі" та чи є душа в ембріона?


Фото: zimamagazine.com

Релігійні люди часто звинувачують репродуктологів, що вони вмішуються у "справи Божі". Адже для багатьох церков народження життя – це таїнство, тобто щось священне, де не має втручатися людина. Однак за такою логікою, медицина взагалі не потрібна, адже вона втручається у життя. Однак без медицини людство б ніколи не досягло того прогресу, яким ми всі користуємося.

"У моїй практиці були священики і їх дружини народжували здорових діток. Релігії, які розуміють науку і використовують її у благо, то ставляться позитивно до допоміжних репродуктивних технологій. Є дискусії, чи цей ембріон, який створюють, чи він має душу, чи можна назвати його людиною? Однак наукою підтверджено, що не кожна клітина, яку отримуємо, стане ембріоном. Тільки 30-50% клітин доростають до певної стадії ембріона, яку можемо перенести в порожнину матки жінки. Інші відфільтровуються через генетичні захворювання чи мутації. Тому не кожна клітина стане ембріоном і не кожен ембріон імплантується. Поки він не імплантується, то не варто говорити про душу, бо це лише тканина", – роздумує Уляна Дорофеєва.

Ця тема перестала бути табу

Більше того, не всі ембріони, які поміщають в лоно жінки в підсумку розвиваються і народжуються. Показник успішності становить близько 50-60 %. Тому наука зараз говорить про можливість створення зі стовбурових клітин людини власних яйцеклітин, сперматозоїдів чи навіть нервових закінчень! Однак цей дорогий метод лише починають вивчати та впроваджувати і потрібно ще десятки років, щоб він витіснив донацію.

"Поки що у нас донація яйцеклітин та сперми перебуває в тіні. Якщо донорство крові постійно на слуху, його розуміють і воно стало нормою, донація органів лише нещодавно увійшла у практику українців, то про донорство ооцитів і сперматозоїдів дуже мало говорять, не розуміють цінності. Однак звісно, що за ті 15 років, що я займаються репродуктологією, прогрес є. Завдяки розвитку техніки та інтернету, ця тема перестала бути табу і дуже багато жінок та чоловіків знають про донацію і звертаються до цього ефективного та успішного методу лікування", – зізнається лікарка.


Фото: Юлія Тюлькіна

Не більше 6-7 разів ставати донором яйцеклітин

Для популяризації цієї теми і просвітлення жінок та чоловіків стосовно донорства статевих клітин, була створена громадська організація "Донори за життя".

"Одна з наших функцій – це залучення донорів до участі в програмах стимуляції та найосновніше – це підвищення обізнаності самих донорів щодо таких можливостей та донесення їм їх прав. Під нашим наглядом вони проходять консультування та обстеження, розпочинають програми стимуляції та реалізують процедуру забору ооцитів. Це юридична і медична складова. Надаємо весь пакет. Ми також застерігаємо про обмеження, які не врегульовані державою. Зокрема, немає державного реєстру таких донорів. А світова практика каже, що жінці не можна більше 6-7 разів ставати донором яйцеклітин. Ми про це доносимо до жінок. Бо є чимало клінік, які не звертають уваги на це, що може мати згодом наслідки", – розповідає Юля Тюлькіна, яка працює в ГО "Донори за життя".

Це не має бути бізнесом, це має бути донорством, адже перш за все – це медичний процес


Фото: spdiabetes.es

Є чимало клінік, які в пошуках донорів біоматеріалів готові платити і 50 тис. грн, однак насправді часто вони обманюють.

"Клініки, які пропонують дуже великі гроші за яйцеклітини насправді будуть шукати способи, щоб в процесі змінити умови – ми стикалися із багатьма підтвердження таких фактів від самих донорів. Для прикладу, казатимуть, що жінка невчасно ввела гормональний препарат, який треба регулярно перед процедурою вводити. Тому жінкам не потрібно шукати чим вищу пропозицію вартості участі у програмі донаціі, більшу ціну, потрібно шукати перевірені клініки та лікарів, аналізувати ставлення до себе, чи є підтримка 24/7? Адже це не має бути бізнесом, це має бути розумінням потреб донорства, розумінням, що це не звичайний товар, а перш за все медична послуга. Гроші тут лише як додаткова мотивація. Хоча насправді для більшості жінок ключовим є фінанси, а не думки про допомогу. Це факт", – наголошує Юля Тюлькіна.

До теми: 25 липня 1978 року у Великій Британії народилася перша людина, зачата в результаті штучного запліднення. Отож цей день можна вважати неофіційним Днем репродуктологів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Чемпіонат України з таеквондо
26 вересня, 2021 неділя
Львів отримав у свою скарбничку ще три медалі
27 вересня, 2021 понедiлок
"Я більше, ніж просто красива": конкурсантки "Міс Львів" влаштували флешмоб. Фото
Микола Княжицький
22 вересня, 2021 середа
"Допоможу всім, хто хоче інвестувати в Карпати", – Микола Княжицький
Львів
+14
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.51
  Купівля 26.51
  Продаж 26.73
 • EUR
  Купівля 30.89
  Продаж 31.28
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
28 вересня
16:55
гаражний розпродаж
У дитячому садку у Львові влаштовують гаражний розпродаж
16:40
пам’ятник Любомиру Гузару у Вінниці
У Вінниці спорудили перший в Україні пам’ятник Блаженнішому Любомиру Гузару
16:23
в'язниця
У трьох областях Західної України продають в'язниці: що і за яку ціну піде з молотка?
16:05
На Буковині викрили мережу підпільних гральних закладів
15:52
валідатор, квиток
У громадському транспорті Тернополя запрацює "Єдиний квиток": скільки часу діятиме пересадка
15:35
Ярослав Рущишин
Железняк іде у наступ. Політрада "Голосу" відсторонила Рущишина з голови Львівської обласної організації
15:21
У Львові створили асоціацію курортів України
15:03
вистава Бабин Яр
Історія трагедії у дитячій розповіді. У Франківську презентують виставу "Бабин Яр"
14:46
діти, коронавірус, лікарня
5-річна дівчинка з Львівщини з важкою пневмонією вже дихає самостійно
14:28
Ексклюзив
Свидовець
Залити бетоном: Українські Карпати вчергове відвойовують в суді
14:10
коронавірус
Стало відомо, скільки медиків на Львівщині вакцинувалися від COVID-19
14:00
військові навчання
На Львівщині рятувальники з п'яти держав, представники ООН та Інтерполу вчаться ліквідовувати радіаційну та біологічну катастрофи
13:45
хрести, Городок
Монастир у Городку поповнився новими розмальованими хрестами. Фото
13:30
Вийшов фільм "Перший цвях у домовину СРСР": як Україна прийняла декларацію про суверенітет
13:13
"Це треба було робити пів століття тому": Лілія Онищенко про реставрацію аварійного даху каплиці Трьох святителів
13:00
Лейла Мелесова-Вальчак
Львівські паралімпійці та їхні тренери отримають грошові премії
12:45
Матис
Роман Матис. Газ по 1000$ за тисячу кубометрів - наслідок диверсії з боку Росії
12:29
Львівський обласний клінічний перинатальний центр
Плюс одна: ще одну лікарню на Львівщині включили у перелік лікарень першої хвилі
12:12
ремонт дороги
На Закарпатті завершують ремонт дороги, що з'єднує два пункти пропуску вздовж українсько-угорського кордону
11:55
померла
Померла суддя Кам’янко-Бузького районного суду Львівської області
11:40
вул. Нечуя-Левицького
Навіть перекрити вчасно не можуть: на вул. Нечуя-Левицького досі курсує транспорт. Фото
11:23
знайдена кераміка
Під час ремонту траси на Львівщині археологи відкопали 7-тисячорічні артефакти
11:05
ДТП біля Борислава
19-річний винуватець смертельної ДТП біля Борислава не отримував водійських прав
10:49
спортсменка з Львівщини
Яворівчанка стала чемпіонкою світу з класичного пауерліфтингу серед дівчат
10:34
втопився
На Золочівщині втопився 36-річний чоловік
10:16
Данило Бега-Кіліманджаро
У Львові нагородили наймолодшого українця, який піднявся на Кіліманджаро
09:57
коронавірус
На Львівщині виявили понад 400 нових хворих на COVID-19
09:36
камери на дорогах
На Львівщині запрацювали ще 13 додаткових камер фіксації порушень ПДР
09:20
ООС
Окупанти на Донбасі поранили українського військового
09:00
Догляд за зубами: 10 порад дитячого стоматолога для мами і тата
08:45
знак об'їзд
У Львові від сьогодні на місяць перекриють вулицю І. Нечуя-Левицького
08:27
відключення світла
У Львові, Винниках та Рудному декілька вулиць будуть без світла. Перелік
08:13
Юлія Федів
Юлія Федів. Перевірки в Українському культурному фонді. "Лише тихо працюють аудитори…"
08:00
тепла осінь
Погода на Львівщині 28 вересня: переважно сонячно і без опадів
2021, понедiлок
27 вересня
20:50
акценти
50 підтверджених випадків "Дельти" на Львівщині, навчання військових хірургів за стандартами НАТО, винахідники з Підбірців – ці та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:30
Ексклюзив
Олег Дуда
"Це неприйнятно - копіювати американську модель наглядових рад в українських умовах, називаючи їх спостережними", - Олег Дуда
20:05
перепоховання воїнів УПА
На Тернопільщині перепоховали вояків УПА
19:50
Вакцинація
Як працюють центри вакцинації на Львівщині цього тижня. Графік
19:34
Львівський обласний перинатальний центр
Львівський обласний перинатальний центр прийматиме ковідних вагітних
19:14
вакцина
Львівщина лідирує за показником вакцинації медиків: 72% отримали дві дози вакцини
Більше новин