19 років Facebook: сьогодні день, коли Марк Цукерберг запустив найбільшу соцмережу світу

Facebook — найбільша соцмережа, що почала працювати 4 лютого 2004 року як мережа для студентів деяких американських університетів

"Еспресо.Захід" розповість коротку історію Facebook.

Історія виникнення

Другокурсник Гарварду Марк Цукерберг написав сайт "Facemash", попередника Facebook', 28 жовтня 2003 року. Сайт нагадував інший інтернет-ресурс — "Hot or Not" і використав фотографії, зібрані з он-лайн facebook'ів (книжки фотографій із студентами) дев'яти коледжів, розміщуючи їх попарно і пропонуючи користувачам вибрати "найгарячішу" особу.

Гарвард на той час не мав студентського "facebook", тому Цукерберг проник у захищені зони комп'ютерної мережі Гарварду і скопіював фотографії зі студентських посвідчень, розміщених у базі даних гуртожитків коледжів. Вебсайт швидко потрапив до кількох кампусівських серверів розсилки, однак через декілька днів його заблокувала адміністрація Гарварду. Цукерберга звинуватили в порушенні безпеки, авторських прав і права на особисту інформацію, і йому загрожувало виключення з університету. Втім, звинувачення було знято.

Наступного семестру, у січні 2004 року, Цукерберг почав писати код для нового вебсайту. 4 лютого 2004 року Цукерберг запустив "Thefacebook", який спочатку знаходився на thefacebook.com.

Через шість днів після відкриття сайту троє гарвардських старшокурсників Камерон Вінклевосс, Тайлер Вінклевосс та Дів'я Нарендра звинуватили Цукерберга в тому, що він начебто пообіцяв допомогти їм створити соціальну мережу HarvardConnection.com, а натомість використав їхні ідеї для створення конкурентного продукту. Вони поскаржились у Harvard Crimson, і газета почала розслідування. Згодом студенти подали на Цукерберга позов, однак невдовзі було досягнуто компромісу.

Спочатку доступ до сайту мали лише студенти Гарвардського коледжу, і впродовж першого місяця зареєструвалася більш ніж половина студентів Гарварду. Згодом до Цукерберга приєдналися Едуардо Саверін (бізнес-менеджер), Дастін Московіц (програміст), Ендрю Мак-Коллум (графічний дизайнер) та Кріс Г'юз, щоб допомогти у поступі вебсайту. У березні 2004 року Facebook'ом користувалися в університетах Стенфорда, Колумбії та Єля. Невдовзі він відкрився для студентів інших шкіл Ліги Плюща, Бостонського та Нью-Йоркського університетів, Массачусетського технологічного інституту і поступово для більшості університетів США та Канади.

Компанію "Facebook" було засновано влітку 2004 року. Її очолив підприємець Шон Паркер, неофіційний радник Цукерберга. У червні 2004 року компанія Facebook переїхала до Пало-Альто в Каліфорнії. Цього ж місяця вона отримала першу інвестицію від співзасновника системи PayPal Пітера Тіля. Компанія викинула із назви артикль The після того, як у 2005 році було придбано доменне ім'я facebook.com за $200 тисяч.

У вересні 2005 року було відкрито шкільну версію Facebook. Згодом Facebook розширив доступ до сервісу працівникам кількох компаній, у тому числі Apple Inc. та Microsoft. 26 вересня 2006 року Facebook став доступним кожній особі віком від 13 років і старше з дійсною адресою електронної пошти.

Щоб дізнатися більше про створення компанії та перші успіхи, рекомендуємо подивитися фільм режисера Девіда Фінчера "Соціальна мережа" (2010), драма про історію створення соціальної мережі Facebook.

Капіталізація та популярність

24 жовтня 2007 року корпорація Microsoft заявила, що вона придбала 1,6 % акцій Facebook за $240 мільйонів, що дозволило вирахувати загальну вартість компанії – близько 15 мільярдів доларів. Таким чином Microsoft отримав права на розміщення міжнародної реклами на вебсайті.

У листопаді 2010 року, за даними SecondMarket Inc., ринку акцій приватних компаній, вартість Facebook'у становила $41 мільярд доларі. Таким чином, вона стала третьою за капіталізацією вебкомпанією у США після Google та Amazon. А вже станом на 2 січня 2011 р. капіталізація становила 50 мільярдів доларів. 17 травня 2012 року Facebook провів первинне розміщення акцій (IPO) на біржі NASDAQ. В результаті активи компанії були оцінені в 104 мільярди доларів

Наприкінці тижня 13 березня 2010 року Facebook відвідало більше людей, ніж Google. За повідомленням Марка Цукерберга, 24 серпня 2015 року вперше в історії існування соціальної мережі її добова відвідуваність перевищила один мільярд осіб, що становить приблизно сьому частину від чисельності усього людства. На сьогоднішній день число активних користувачів соцмережі Facebook досягло двох мільярдів на день.

Останніми роками вартість та значення Facebook почали зменшуватися через успіхи інших соцмереж (Тік Ток), а також різні скандали пов’язані з продажом особистих даних користувачів, частими масовими збоями системи і жорсткою політикою модерації, яка блокує чимало постів (зокрема і на тему війни Росії проти України).

Інформацію взято з Вікіпедії.