14 серпня – Медовий спас – поєднання християнських переказів та дохристиянських традицій 

Сьогодні, 14 серпня, переплелися декілька християнських свят та давніх традицій.

Що ж це за свято, розповість "Еспресо.Захід".

У цей день починається Успенський піст. Триває він два тижні, але вважається таким же суворим, як і Великий. В народі кажуть, що Пресвята Діва, готуючись до вічного життя, багато постила і молилася, щоб очистити душу і тіло. Тому ми теж повинні вдаватися до посту, щоб стати ближче до матері Ісуса.

Крім цього, сьогодні, у перший день Успенського посту, вірні святкують Медовий Спас. В народі кажуть, що це день, коли замолюють "бабині" гріхи. Вважається, що саме сьогодні жінкам прощаються всі їхні гріховні діяння. 

Перший Спас – Медовий, Маковий називають ще Маковієм – від імені семи мучеників Старого Завіту – Маковіїв, яких сьогодні згадують в церквах. 

У цей день освячують літній урожай овочів і фруктів, а також готують страви з меду. Кажуть, перша ложка освяченого меду вважається чарівною – загадайте бажання – воно неодмінно збудеться. Також на Маковія готують маковійський букет з м'яти, чебрецю, нагідок, маку і освячують його в церкві. Освячену макову головку наші предки клали під подушку дітям, які погано або неспокійно сплять.

Крім цього, сьогодні в церквах згадують свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. Воно прийшло до нас з Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглась. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю з метою "відвертання хвороб", для очищення міста від злих духів, які за давніми віруваннями приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі у спеку.

Тому у деяких місцевостях цей Спас називають Мокрим, адже в цей день святять воду в джерелах, озерах і річках. Вважається, що купання в них після обряду освячення принесе здоров'я.

Читайте також: У Львові на День Незалежності влаштують великий святковий концерт: хто виступатиме

Загалом святкування цього дня має скоріше народне, ніж християнське коріння. Воно пов'язане з благословенням літнього урожаю, а вже на нього наклали християнські мотиви. У цей день наші пращури влаштовували проводи літа, бо зазвичай сьогодні птахи починали відлітати на південь.

Публікація підготовлена на основі матеріалів з вікіпедії.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.