12 липня "День фотографа" в Україні відзначати не варто, – Роман Метельський

Останніми роками 12 липня, крім традиційних церковних свят, Україна також відзначає День фотографа. Однак це начебто професійне свято напряму пов'язане з московським фотофестивалем, що, стартувавши 2009 року, й нині відбувається за підтримки міністерства культури Російської Федерації та уряду Москви. "День фотографа" – зареєстрований товарний знак у Російській Федерації.

"Часто ті чи інші відзначення цієї дати в нашій державі йдуть від незнання, – коментує відомий львівський фотограф, колекціонер, засновник сайту "Фотографії Старого Львова" й ініціатор створення у Львові фотомузею Роман Метельський. – Або від небажання заглиблюватися в тему чи навіть від сепаратистських настроїв.  Пам'ятаю, як я довго і нудно переконував одну уповноважену місцеву чиновницю від культури, що 12 липня день фотографа святкувати не можна. Мовляв, не варто до цієї дати організовувати офіційні урочистості (попри те, що цього дня церква відзначає також день святої Вероніки, з якою пов'язаний Нерукотворний образ Христа), бо це свято зареєстроване в Росії, яка має на нього авторські права. Я показував цій чиновниці відповідні документи, однак це ні на що не вплинуло. Однак, як не можна розпочинати якусь справу, знаючи, що кинеш то все на півдорозі, так і бути патріотом на 50 відсотків також не можна". 


Фото з архіву Романа Метельського

Роман Метельський також наголосив, що професійне свято у фотографів таки є – Всесвітній день фотографії, який традиційно святкують 19 серпня. Саме цього дня 1839 року у французькій академії наук прозвучала доповідь про винайдення дагеротипії – унікального методу отримання відбитка фотографії, що його придумав  французький художник, хімік і винахідник Луї Дагер, чий патент згодом уряд Франції викупив та "подарував світові". 

"Саме винахід Дагера став першим кроком на шляху до фотографії як загальнодоступної "технології", – каже Роман Метельський, – тож дата невипадкова і визнана світом. Чому б не прив'язуватися у своїх намірах вшановувати мистецтво світла та тіні до неї?  Нам треба геть від Росії. І геть від Росії в усіх проявах".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.